Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато снимката струва повече от 1000 думи, 1000 сълзи, 1000 рани...

4
Снимка: Георги Кожухаров

От 17-годишен досега Георги Кожухаров е фоторепортер на „Икономедиа“. Носител е на много награди, а снимките му публикуват най-престижните международни агенции и издания. Показвал ни е военните действия в Сирия и Украйна, бежанския поток към Европа, протести, гняв и тъга у нас и в чужбина. В момента в обектива му са улиците на протестираща София. Именно затова - като колегите си - беше уцелен от летящи към Министерския съвет бонбони при акцията миналата седмица, когато към сградата на правителството хвръкнаха слънчогледови семки и малки лакомства.

Не всичко обаче е забавно

На част от снимките на Жоро се вижда как възрастна жена събира бонбоните на жълтите павета. „Това беше един от най-тъжните кадри, които съм правил от много време насам. Очевидно тя беше много бедна. Мина и събра изпопадалите захарни бонбони. Полицаите дори я пуснаха зад кордона, за да може да ги събере и от там. Наистина това беше една много тъжна снимка, която не само аз, но и другите колеги, които бяха там, направихме.“


Какво е лицето на протеста и има ли Жоро много поводи да се натъжава, откакто ги снима?

„Когато отразявам каквото и да е било, не влагам никакви лични емоции или мнение. Просто снимам това, което се случва, по възможно най-художествен начин. Страня от каквито и да било емоции, независимо дали са положителни или отрицателни. Лицето на този протест бих определил като 90% млади хора, които излязоха на улицата, много от тях за първи път. Възрастта на протестиращите, които виждам, е между 18 и 30 г.“


Паралел с протестите от 2013-а

„Наистина те много си приличат. Хората действат и изглеждат по един и същи начин. Бях на работа тогава по време на т. нар. „Нощ на белия автобус“ на 23 юли и отразих събитията от началото до края. Тъй като, за жалост, съм снимал много ожесточени размирици в градски условия по време на протести по света, за щастие, в България нямаме такива случки, не мога да определя като много голямо напрежение или нещо по-драстично случилото се. Моето мнение е, че и протестиращите, и полицията, не проявиха излишна агресия. Тогава наистина беше едно голямо бутане, но не се стигна до силови сблъсъци, като например протестиращите да нападат с коктейли Молотов полицейските кордони или полицията да използва водни оръдия или нещо по-сериозно като сила. Тази нощ бих определил със снимката на едно младо красиво момиче, което се беше облегнало на щита на полицаите. По лицето ѝ не личеше някаква агресия или злоба. По елегантен начин изказваше своето мнение и съпротива. Тази снимка беше доста тиражирана не само по български, но и по чуждестранни медии. Преди две години беше част от изложба в Ермитажа в Санкт Петербург.“

„С изключение на случаите на битите момче и момиче пред колоните на Министерския съвет засега не съм видял излишна проява на агресия и на настоящите протести. Освен на ултрасите, които в началото се появяваха и много ясно си личеше, че бяха организирани.“


От красивото към стресиращото лице

„В Гърция има изработена система на водене на протести и там може до известна степен да се прогнозира рискът. За мен по-голяма опасност може би бяха протестите на площад „Таксим“. Тогава турската полиция беше доста агресивна към протестиращите. Едно от нещата, които най-много ме стресират, когато отразявам протести, които наистина са агресивни и се използва страшно много насилие, това е използването на гумени куршуми и изстрелването на сълзотворен газ, тъй като гранатите се изстрелват от пушки с голяма сила и ако се стигне до удар в главата или някоя част на тялото, може да се стигне до сериозни поражения. Преди известно време един гръцки колега е пострадал по време на протест в южната ни съседка от такава граната. Наложили са се няколко операции на черепа.“

Георги Кожухаров е бил в много зони на военни конфликти като например Сирия и Украйна.


„Гражданските протести и воденето на война нямат нищо общо. Войната е едно от най-лошите неща, които могат да споходят човечеството. Това наистина е нещо ужасно, особено ситуацията в Сирия. Там съм бил два пъти – през 2013 и през 2017 година. За мен това беше адът на Земята - обсадата на град Алепо и страданието и изтезанията, които преживяваше цивилното население там.“

„Моята професия на фоторепортер ме кара да търся истории. За мен историята за това как един човек иска да убие друг човек е доста силна. Първоначално съм тръгвал към тези места от професионална гледна точка, но преживявайки и виждайки какво се случва на такова място, след това нещата стават по-лични. Човек невинаги може да остане встрани от случващото се.“

За щастливите моменти, топлината и човещината, когато снимаш страданието или насилието

„Войната ражда и чудовища, и герои. Докато отразявах с мой колега военния конфликт в Донбас, бяхме в Донецк, където през 2015/2016-а се водеха ожесточени сражения в региона. Цивилното население също беше поставено под жестоки действия. Тогава направихме един според мен много силен материал за Донецката опера и балет, която - въпреки абсолютно спрените субсидии и никакви пари за заплати - продължаваше да работи с пълен календар на постановките. Всички артисти, музиканти и целият персонал на операта работеха все едно не се случва война, без да получават каквито и да било заплати. Спомням си, че когато директорката на операта и балета ни прие да снимаме, ми обясни, че в сградата война няма и никой не говори за война. Тя ни показа страница във вестник от Втората световна война, където заглавието беше, че Донецката опера и балет дори през най-тежките моменти на войната не е спирала да работи. Тези хора наистина оставиха голям отпечатък, те бяха едни истински герои в този момент.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: www.gk-photography.net

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34