Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Генов: Сегашната система ни лишава от политически избор

Има ли революционна обстановка, която да накара хиляди да излязат на улицата, пита анализаторът

Асен Генов
Снимка: БГНЕС

„Вероятно хората в своето множество подкрепят исканията за оставка, но дали се чувстват достатъчно зле живеещи, за да се присъединят ефективно към подобни радикални мерки? И това е жалкото в тази ситуация. Тази система, която изтласка на върха и Борисов, и Гешев, и Радев, е системата, която ни принуждава да нямаме политически избор. Нито ГЕРБ, нито БСП са алтернатива една на друга, нито ДПС има положителна роля, но това е на пазара." Това мнение изрази в предаването "Преди всички" Асен Генов, журналист, блогър, политически коментатор. по думите му, в момента "съществената битка е най-накрая да се доминира политически процесът на улицата, защото идват избори".

"Нека не се самозалъгване, че един протест може да бъде неполитически, надполитически. Той е граждански, но исканията са политически и се предполага, че ще се върви към политически промени", посочи той. 

Това, което трябва да се случи, е гражданите да осъзнаят, че втората стъпка е по-важна от първата – рано или късно и Борисов, и Гешев ще си отидат. Но ако се иска промяна в конституционната уредба и протестиращите, и онези, които говорят от тяхно име, трябва ясно да обяснят как си представят този път, смята Асен Генов, който е категоричен, че "хората трябва да знаят какво следва".

"Искането за оставка на Гешев и Борисов безрезервно го подкрепям, то е необходимо и задължително за правилното и нормално развитие на българското общество оттук нататък. Но е очевидно, че протестът на улицата и политическата класа, към  която е насочен този протест, вече говорят на различни плоскости. Депутатите вече са във ваканция, протестиращите граждани са на улицата, но не са пред съответната институция, чиято оставка искат. Нито пред Съдебната палата, нито пред Министерския съвет“, коментира още Генов пред БНР.

Според анализатора президентът Радев „продължава да играе много неясна роля, защото има инструментариума и по силата на Конституцията би могъл да свика извънредно заседание на парламента".

Асен Генов вижда сегашните събития като „римейк от тези от лятото на 2013 година“. Както тогава, така и сега те преминават през форми на натиск като гражданско неподчинение и улични блокади и предполагат "революционна обстановка в страната".  

„Има ли такава революционна обстановка в страната? Да, краде се безобразно във властта. Главният прокурор се изживява като политическо действащо лице, сипейки политически обвинения, което е недопустимо по силата на логиката на неговата институция. Но има ли революционна обстановка, която да накара хората с хиляди да излязат по улиците?", попита Генов и направи аналогия със зимата на 1989 година.

Според Асен Генов групата на майките от „Системата ни убива“, която е била много по-силна, единна и влиятелна в обществото, сега е разделена, като една фракция от майките са застанали твърдо зад Мая Манолова, подкрепяйки я конкретно в качеството й на политическа личност и политическия играч.

Те, в желанието си да играят поддържаща женска роля, да го кажем холивудски, на Мая Манолова, изпаднаха в неловка ситуация, при която тяхната политическа ориентация, принадлежност много ясно пролича. Аз не намирам нищо положително в това едни жени по този начин - буквално с децата си напред, на които иначе аз съчувствам – това е житейска трагедия, житейска драма, да имаш дете с увреждания.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33