Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново заглавие в „Радиоколекция”

Снимка: Архив
Четенето на „Поручик Бенц” в студио, за и по радиото, дума по дума, без никакви съкращения, с любознателните очи на читател от 2013 година, внимателно, грижливо и безхитростно, няколко пъти ме постави в ситуация на пълно стъписване.


© Снимка: Даниела Манолова

Актьорът Велислав Павлов по време на записа във второ студио на БНР

Велислав Павлов чете с любопитство, чувствителност и мекота. Микрофонът в студиото го превърна в сладкодумен, но не натрапчив разказвач. С четенето си той „отваря” текста като огромна къща и полека-лека пристъпваме навътре, някъде спираме, за да съзерцаваме сенчести ъгли, другаде ни заслепява случаен лъч, но още от първия миг се чувстваме добре дошли. Даже дълго очаквани. И така самата аз бавно и внимателно, понесена от мелодиката на фразите, от честите дълги усукани изречения, изискващи търпелив анализ, от внезапните непредсказуеми перфектно дефинирани психологически наблюдения, осъзнах, че „Поручик Бенц” е изключително качествено произведение. Стъписващо по-добро, отколкото съм очаквала. Ние всички сме чели този роман в някаква ранна възраст, но как сме го чели? Това е смислено, интригуващо, универсално, модерно произведение. Безвременно. Световно, глобално, антирегионално, антилокално, антипровинциално. Роман с впечатляваща драматургична структура. Роман за света. Истинско постижение.

И колко странно.

В статията „Самоубива ли се поручик Бенц?” Светлозар Игов цитира автобиографичен труд на Димитър Димов: „От 1934 г. до 1939 г. бях участъков ветеринарен лекар по села и градове в провинцията. Нямах никаква наклонност към практическа лечебна дейност по животните, която изпълнявах доста посредствено. Повече ме интересуваха общи въпроси на естествознанието, философията и литературата. През този период написах романа „Поручик Бенц”, който се характеризира със зачатъци на критически реализъм, удавени в безплодно, упадъчно психологизиране. „Поручик Бенц” е историята на един немски военен лекар през Първата световна война в България, който в 1918 г., влюбен в една българка, дезертира от немската армия и свършва със самоубийство.”

Безплодно, упадъчно психологизиране? Обикновено авторите се бият в гърдите, а този... Кой ли е надничал през рамото му, докато е изковавал подобна формулировка. Но даже зад лесно разпознаваемите клишета личи дозата проницателно самонаблюдение. „Поручик Бенц” е аналитично-съзерцателно произведение. По време на четенето в студио с Велислав Павлов много по-отчетливо, отколкото при четенето на ум, стигнах до заключението, че истинската му ценност е в това, че проследява умно и проницателно как човек може постепенно да загуби ясния си поглед върху нещата и света. Как, въпреки че всичко изглежда естествено, спонтанно и под контрол, в един неуловим момент неуловимата граница е неуловимо пресечена.
И разбира се, изобщо не се съгласих с твърдението на Светлозар Игов, че поручик Бенц не се самоубива и авторът не познава собственото си произведение. О, колко добре познава авторът своето произведение.
И мисля, че е време за нов, необременен прочит на „Поручик Бенц” от Димитър Димов.

Първите 20 части можете да слушате от 6 май във времето на Радиоколекция – всеки работен ден от 21.20 часа по програма „Христо Ботев”.
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30