Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масонският код в българското Възраждане

Тази тема доскоро беше табу, възприемаше се като шокиращо предизвикателство, а някои историци дори я определяха като спекулативна. Но днес говорим много по-спокойно за дейците на родното ни Просвещение, носители на което са европейските масони, защото от мрака на премълчаната история излязоха изследвания, доказващи по безспорен начин тесните духовни и финансови връзки между френските масони и нашите най-изтъкнати възрожденци. За това целта на това предаване няма да бъде просто скандална реплика към 25-годишното обществено мълчание, а разговорът в студиото ще бъде опит за верен исторически щрих. Участниците в него ще се опитат да премахнат паяжините, които скриват живота и делата на знаменити българи, като Великите майстори Антон Йоанович и Иван Селимински, обречени на вечна забрава по стечение на обстоятелствата.

Снимка Ще се говори и за други българи, които пренебрегват нормалния човешки егоизъм и заживяват с идеята за свободна и просветена България. Но за да ги оценим, за да осъзнаем и разберем величавата епоха, наречена Българско възраждане, трябва да разгледаме събитията от онова време в контекста на случващото се в Европа и Северна Америка, тъй като връзката е постоянна, съзнателна и търсена. Този контекст в случая го създава Свободното зидарство.
В разговора участват: журналистът Румен Василев, литературен детектив на историята и изследовател на историческата литература, както и проф. Николай Палашев, които заедно с Румен Леонидов ще обсъдят масонското обкръжение на Левски и Ботев, ролята и значението на най-влиятелните българи с бели престилки, дейци за освобождението на България – доказаните масони Георги Раковски, П. Р. Славейков, Иван Вазов, Стефан Стамболов, Ангел Кънчев, Стефан Караджа, Любен Каравелов, Ради Иванов, Иван Ведър, Иларион Драгостинов, Никола Обретенов, Тома Кърджиев, Захари Стоянов и други.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



12 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18
Д-р Татяна Брага

Как са се променяли имената на българските преселници в Южна Бесарабия

Масовите преселения на българи в Бесарабия стават на няколко вълни от края на XVIII и първата половина на XIX век. За последните два века българските селища попадат в границите различни държави 9 пъти. Това, както и влиянието от езиковото обкръжение и доминираща култура, води до осезаеми промени в картината на имената им. Д-р Татяна Брага, гл.ас. в..

публикувано на 16.04.24 в 10:05
Проф. Ива Петкова

Прозаичен поглед към офталмологията…

На фона на брилянтната поезия, посветена на най-сетивния и раним орган в човешкото тяло, погледнахме делово и прагматично на тази медицинска специалност. Направихме го заедно с проф. Ива Петкова – водещ офталмолог, хирург и преподавател, ръководител на специализирана болница, с практика в нея и в МБАЛ "Александровска". Обсъдихме най-важните и..

публикувано на 15.04.24 в 13:51
Ликийски гробници

В турския курорт Фетие планината целува морето

Пратеници на турския курортен град Фетие пристигнаха у нас, за да представят красотите му, природата и възможностите за почивка. За разлика от станалите класически Кушадасъ, Анталия   и Бодрум, това селище на Средиземно море не е много популярно сред българите. На мен ми допадна как там боровата гора почти целува морето, разделяна от него само от..

публикувано на 14.04.24 в 17:05

Над 5 тона пластмасови бутилки са събрали деца и ученици в Месеца на рециклирането

От две години Световният ден на рециклирането, инициатива, която официално се координира в България от сдружение "БГ Бъди активен" и е част от кампанията "Искам да съм полезен…Рециклирай ме!" прераства в Месец на рециклирането. От сдружението отправят покана към училища и детски градини да измислят и осъществят прояви, свързани с рециклирането, и..

публикувано на 13.04.24 в 09:35