Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България през Втората световна война – в центъра на морето от интриги

БНР Новини
Георги Боздуганов (вляво), проф. Пламен Цветков (в средата) и водещият на „Премълчаната история“ Митко Новков в студиото на предаването
Снимка: Емил Николов

СнимкаВтората световна война за половин век начертава политическата карта на Европа и България, за съжаление, попада от погрешната страна на тези очертания. Което неминуемо се отразява върху нейното развитие, върху мястото ѝ в днешния глобален свят и върху много още сфери, които продължават да буксуват включително и поради тази причина. Факт обаче е, че през Втората световна война нашата страна, поне в началото на бойните действия, не е била в горещите места на сраженията, но пък е била в центъра на други сражения, не по-малко ожесточени – на външнополитическите интриги и шпионските афери. Не е изненада за никого, че тук са си давали среща, така да се каже, разузнавателните служби на воюващите страни, черпели са информация и взаимно са си подливали вода. В същото време България, малката балканска държава, се е опитвала с всякакви сили и средства да предотврати катастрофите, последвали края на Балканските войни и на Първата световна. Трескава Снимкадипломатическа дейност, сондиране на мнения на чуждестранните правителства, преговори под сурдинка и в дълбока секретност, опипване на почвата – всичко това тогавашните български държавни мъже са пробвали, за да отместят надвисналата над страната беда. За жалост, преждевременната смърт на цар Борис III до голяма степен предопределя неуспеха на тези начинания – страната вече не е имала такъв авторитетен водач, с тежест и самочувствие пред чуждите кабинети. Ето защо накрая стигаме до прословутите сфери на влияние, разпределени между Сталин и Чърчил, които хвърлят страната ни в мечешките лапи на грузинския сатрап. Как се стига до тук? За това ще разговаряме с гостите в предаването: проф. Пламен Цветков, един от водещите специалисти по нова и най-нова българска история, автор на множество научни трудове, последният от които е посветен тъкмо на този период – „Под сянката на Хитлер и Сталин. Т.1. Началото на Втората световна война в Европа“, и Георги Боздуганов, автор на изследването „България – военният трофей на Сталин“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30