Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българите в Македония

| обновено на 27.08.15 в 14:54
Акад. Григор Велев
Снимка: Булфото
Последните политически събития в Република Македония отново повдигнаха въпроса за признаването на българско национално малцинство в съседната ни страна. Какво премълчават днешните ни политиците и дипломати, защо десни и леви не смеят да назоват нещата с истинските им имена - че пътят на Скопие към Брюксел трябва да мине през договор за приятелство със София.
Защо Гърция е на път да накара управниците в Скопие да променят името на страната на Горна Македония, а България не смее да поиска македонците да впишат в конституцията си, край реката Вардар живеят хиляди македонци с българско национално самосъзнание, родови корени и потискан идентичност.  

И още едно защо - защо  нашият политически елит отново се ослушва по стар тоталитарен обичай - сякаш е жив сталинският Коминтерн, и сякаш отново чакаме вместо нас някой друг да защити националните ни интереси. Или да получим специално разрешение този път не от Москва, а от ЕК.  

В предаването участват акад. Григор Велев, автор на тритомната „История на българите в Македония”. Първият том е вече факт, а под печат във Военно издателство е и втората част от този фундаментален труд. Другият събеседник е акад. Султана Марковска, дъщерята на поета Венко Марковски, чиято стогодишнина от рождението му отбелязахме наскоро.
Водещият Румен Леонидов, чиито прадядо войводата Леонид Янков през 1905 г. загива за свободата на Македония, потърси още един събеседник по темата - това е историка акад. проф. Пламен Павлов, който ще обясни в ефир защо предлага днешната Република Македония да бъде преименувана на Охридска България.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25

Арх. Петър Петров: Изготвяме Атлас на недвижимите културни ценности в България

18 април е Международният ден на историческите места и паметниците на културата и се отбелязва от 1984 г. Неговата цел е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство, опазването и уязвимостта на световните забележителности. Всяка година честванията са под знака на различна тема. Тази година вдъхновителят на идеята ИКОМОС..

публикувано на 17.04.24 в 17:45

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18