Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българския национализъм

БНР Новини
Опитваме се да повдигнем желязната завеса пред т.н профашистки организации. Става дума за Съюза на Българските национални легиони (СБНЛ), „Бранник“, „Ратник“, Всебългарския съюз „Отец Паисий”. Кои от тях властта поощрява и финансира, защо легионерите се бият с бранниците – имат много запазени документи за тези разпри. Кои са били са техните основатели, лидери и идеолози, каква са идейните им разлики, кои от тях са с антисемитски настроения.
Какво знаем или не знаем за кръгът „Млада България”, за сп. „Нация и политика“, за сп. „Мощ”, което излиза в Пловдив или за „Списание за фашистка мисъл”.
На тези и други въпроси отговоря един от вещите познавачи на този период от българската история – Николай Поппетров. Той е специалист в Института за исторически изследвания на БАН. Има над 30 студии на тема фашизъм и авторитарни режими в периода 1918 – 1944 г., част от които са публикувани в Германия. Автор на книгата „Фашизмът в България: развитие и прояви“. И е съставител на сборника: „Ние идем. Социално – наляво, национализмът – напред. Програмни и организационни документи на български авторитаристки националистически формации“.
В разговора ще включим и акад. проф. Григор Велев, който познава дейността на тези младежки организации и ще направи паралел с ролята на Димитровския комунистически младежки съюз, за националния принос и националните щети на едните и другите.
Гост в студиото е и Никола Алтънков. Той е доктор по история от Калифорнийския университет в Санта Барбара и професор в същия, магистър на изкуствата от Института за чужди науки в Монтерей. Член на Академията за политически науки в Ню Йоркот 1984 г. и на почетното социологическо общество „Делта Тау Капа“ от 1975 година.Роден е в София на 17 август 1932 година. Завършва английска филология в Софийския държавен университет „Климент Охридски“ и история в Калифорния, САЩ. Преподава в американски висши училища, работи в научни институти в САЩ. Автор е на трудове по история, политология, социология и икономика. Има над 200 публикации. В България завършва и издава книгите, „Нарекоха ги фашисти“, „Светците ги съдят“ и „Кой победи“, „България малък тигър“, „Икономика на благоденствието“.Бил е политически емигрант през периода 1965-1995 г. Лидер е на организациите Български национален фронт (в изгнание) и на Български демократичен форум (в България), а през 1995 година, основава Български национален фронт (БНФ) в България.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25

Арх. Петър Петров: Изготвяме Атлас на недвижимите културни ценности в България

18 април е Международният ден на историческите места и паметниците на културата и се отбелязва от 1984 г. Неговата цел е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство, опазването и уязвимостта на световните забележителности. Всяка година честванията са под знака на различна тема. Тази година вдъхновителят на идеята ИКОМОС..

публикувано на 17.04.24 в 17:45

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18