Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Началото на Втората световна война – събития, факти, дипломатически мисии и военни действия, обречености и случайности, вождове и маси

БНР Новини

70-годишнината от края на Втората световна война – най-големият, най-кървавият и най-безумният милитаристичен конфликт в историята на човечеството, беше чествана по различни начини от двата водещи продължители на тогавашната антинацистка коалиция – Европейския съюз и САЩ, наследници на западните съюзници, и днешна Русия – наследник на Съветския съюз. Интересното е, че макар юбилеят да е от края на войната, книгите, появили се на българските лавици през тази 2015 година се концентрират предимно в началните години на противостоянието. Сред тях е и 5-томният впечатляващ труд на проф. Пламен Цветков от Нов български университет, носещ наименованието „Под сянката на Хитлер и Сталин. Началото на Втората световна война в Европа“. В него скрупульозно и с научна добросъвестност са проследени най-съществените събития и факти от предисловието на конфликта, както и първите години на неговото състояване. Внимателно са обговорени до най-малката подробност как войната избухва, какви са стъпките на различните страни от двете страни на фронтовата линия, какви са плановете им и доколко успяват те да бъдат осъществени и съответно доколко се провалят. Така в българското научно историческо поле се появява един труд от световна величина, който може да се мери с най-добрите образци от този род, създавани в планетарните университети.
Всъщност за Втората световна война ние знаем общоизвестните факти, но зад тях се крият още много детайли, за които публиката продължава да е в неведение. Тъкмо на тях ще обърнем внимание в предаването „Премълчаната история“ – странната война, съветско-финландския конфликт, совалките между враждуващите страни, действията и противодействията на политици, военачалници, народни маси.
Ще погледнем войната и като една огромна трагедия, стоварила се върху човечеството не поради друга причина, а заради жестокостта, късогледството и властолюбието на тогавашните лидери. За да ни помогнат в това начинание, в студиото ще гостуват самият проф. Пламен Цветков, автор на капиталния труд, както и неговият колега от Нов български университет, историкът доц. Веселин Методиев. Ще се опитаме да погледнем и българското място в началните дни на сблъсъка – доколко тогавашните наши държавни мъже са имали възможности за лавирания между настръхналите една срещу друга европейски и световни Велики сили.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50