Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Девети септември като литературна дата: промяна на естетическото поле

БНР Новини

Девети септември е една от „най-конфликтните дати” в българската история през ХХ век, тъй като продължа разнопосочното ѝ тълкуване: за едни тя е краят на монархо-фашистката диктатура, за други е преврат на чуждоземни идеологически поклонници, за трети е агресия и окупация от страна на Червената армия, за четвърти е освобождаване на страната от нацистките бойни части… Каквото и да е обаче Девети септември, ясно е, че това е повратна дата, след която, както се казва, България вече не е същата. И не е същата не единствено в политически, социален и икономически план, не е същата особено в културен план. А това „не е същата” се вклинява като че ли най-осезаемо в литературата, която - може би само след киното, е за съветската власт най-важното изкуство.

Промените в българската литература по време и след Девети септември – това че бъде темата на предаването. Ще разгледаме случките и инцидентите, извършени на тази дата, промяната в писателските съюзи, изчезването на крупни литературни фигури и поставянето на други в маргинална позиция, израстването на дотогава сравнително неизвестни и второстепенни творци до командири и законодатели на писателското поле. В предаването ще участват доц. д-р Пламен Дойнов, ръководител на Департамент „Нова българистика” в Нов български университет, автор и съставител на сборника „Девети септември в литературната история”, литературен историк и изследовател, и доц. д-р Морис Фадел, литературен теоретик и историк, автор на множество статии за съдбата на български творби и писатели в годините на т.нар. „социалистическо строителство”.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50