Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снимки от миналото или (не)Прозирната история на българската фотография

БНР Новини
На снимката (отляво надясно): Цветан Томчев, Митко Новков и доц. Петър Абаджиев в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

Снимките от миналото са свидетелства, от които черпим информация за онова, което се е случило и за хората, които са го случили. Да не забравяме, че портретът на Васил Левски, рисуван от Георги Данчов-Зографина, въпреки че той е познавал Апостола, се крепи на една фотография, разпространена, между другото, от имперските османски власти, когато са гонили Джингибито из пределите на султанството. Левски има седем познати снимки, направени някои в Белград, други в Букурещ, някои от българин – Иван Стоянович, други от румънец – Карол по де Сатмари, и благодарение на тях иконопиството на лика на Дякона се е превърнало в може би най-разпространеното художническо занятие. Но съществуват и много други снимки от миналото, на които са съвсем всекидневни хора с носиите си, с особената си нагласеност за фотото, които ни казват много за нравите, съдбите, а понякога и за клетвите български.
Първата съхранена фотографска снимка на българи е от 1842-1843 година. На портрета са фотографирани във Виена възрожденецът Тодор Минков с майка си. Фотографията вероятно е направена от българина Анастас Йованович. За съжаление, цялостна окомплектована история на развитието на българската фотография липсва, има само отделни публикации, които обаче не дават онзи така необходим плътен поглед върху структурирането и движението на фотографското изкуство. Това е една от причините предаването „Премълчаната история“ да се обърне към българската фотография, към нейното реализиране в тукашните условия, към пионерите и техните последователи, заложили по-нататъшното ѝ състояване. За тази цел в студио 38 на програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио за това говорят доц. Петър Абаджиев от Нов български университет и Цветан Томчев – изследовател на историята на фотографията в България, преподавател в Нов български университет.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30