Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великото преселение: кои са, какви са и къде са прабългарите и славяните

БНР Новини

В световната история съществуват събития, които – въпреки че тънат в мъгла и неяснота, в същото време могат много да дадат с препратки към настоящето. Едно такова събитие, според мен, е Великото преселение на народите, което, бих казал, наблюдаваме ако не в същите мащаби, то поне в сходни, и в настоящето. Какво да се прави, историята, както смята Ницше, не е нищо друго освен едно вечно завръщане. Ние обаче в предаването „Премълчаната история“ няма да се занимаваме толкова с Ницше, нито с вечното завръщане, колкото с нашите етнически прадеди, славяните и прабългарите, които в периода на Великото преселение също имат роля и присъствие. Повод за това дава книгата на историка от университета във Флорида, САЩ, Флорин Курта, по произход румънец, „Създаването на славяните. История и археология на Долнодунавския регион ок. 500-700 г.“
В изследването проф. Курта на базата на изворов, археологически, етимологически и етнологически материал издига тезата, че всъщност славяните не съществуват като единно етно-образувание, а са по-скоро създание на византийските историци. Заедно с това във фокуса попадат и прабългарите, които все още не можем да определим към кое точно степно-азиатско племе принадлежат – дали тюркско или пък ирано-аланско. Последните изследвания на български и чуждестранни учени застъпват втората хипотеза, покойният проф. Пламен Цветков беше горещ привърженик на първата. Изобщо съдбата и историята на степните народи от Великата степ са един от центровете на броя на предаването, тъй като хипотезите около народите скити, сармати, хуну, тюрки, авари, хуни, алани, узи, печенеги, кумани (половци) са не само многобройни, но и противоречиви. За да ни ориентират всред множеството теории и догадки, в предаването участват двамата преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – културологът доц. д-р Цветелин Степанов, преводач на книгата на Флорин Курта и изследовател на древното (пра)българско минало, и доц. д-р Александър Николов от Историческия факултет, специалист по ранносредновековна българска история.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55