Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на Радиоколекция

БНР Новини

В продължение на две седмици, от 15 до 26 февруари, всеки работен ден от 21.20 часа „Радиотеатърът“ представя колекция от 10 разказа на Чудомир. Първите пет разказа са изпълнени от Николай Урумов. Останалите пет – от Петя Силянова. Селекцията за „Радиоколекция“ и записа в студио направи Майя Динева. Музикалното оформление на тази нова продукция е на Валя Бояджиева. Звукорежисура: Константин Райдовски.

Ето и самите разкази:
• 15 февруари: Косачи, изпълнява Николай Урумов
• 16 февруари: Кой както я нареди, изпълнява Николай Урумов
• 17 февруари: Не е куче като куче, изпълнява Николай Урумов
• 18 февруари: Я че изокам некой ден, изпълнява Николай Урумов
• 19 февруари: Конституцията, изпълнява Николай Урумов
• 22 февруари: Село, изпълнява Петя Силянова
• 23 февруари: Не е тъй, мари Парашкево, изпълнява Петя Силянова
• 24 февруари: Иглата, изпълнява Петя Силянова
• 25 февруари: Убийство, изпълнява Петя Силянова
• 26 февруари: Не съм от тях, как Сийке, изпълнява Петя Силянова

     Такъв съм си от малък, от бебе още, госпожице, –
     свенливичък и спънат. Кълна ви се в слънцето –
     щом женско погледна и сякаш че със ножици
     езика ми го клъцнат, чак дори до дънцето,

                               Чудомир, Съчинения в шест тома, изд. „Абагар” и фондация „Чудомир”, 2013 г.

Интерпретациите на блестящото хумористично слово на Чудомир могат да са стотици, но тази аудиоверсия, направена за „Радиоколекция“, излиза както извън рамките на така нареченото четене, така и извън рамките на традиционното сценично изпълнение и драматизация. Тя експериментира в нова посока, посоката на пълнокръвното актьорско изпълнение пред микрофон в студио, на няколкоминутния аудио спектакъл, предназначен за директния и непринуден контакт със слушателя. В това аудиошоу имаме насреща блестящите актьори Николай Урумов и Петя Силянова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30