Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизвестно за Ботев от будителя Георги Мъндев

Който от колекционер на марки се превръща в истински издирвач и откривател на малко известни свидетелства, свързани с Ботев и националната ни памет за него

БНР Новини
Фрагмент от изложбата, представяща колекцията на инж. Георги Мъндев
Снимка: Радио София

Инж. Мъндев открива марка с образа на Ботев, но оцветена в червено, вместо в синьо, което е обичайно за тази серия. Опитен  филателист го убеждава, че това е уникат. И г-н Мъндев почва да търси и други марки с образа на Ботев. Хобито му прераства в истинска мания, в историческо издирване, в истинска будителско дело. Днес е автор на необикновена изложба, която може да се види до края на януари в Музея на София, разположен в бившата Централна баня.   
Колекционерската му страст го довежда до неочаквани открития. Като свидетелството на Тодор Бучински - участник в нарочната комисия за установяване на точното място на гибелта на поета. Бучински се е срещал с Никола Обретенов и не всичко от тези срещи още е публикувано. В изложбата особено място заемат оригиналите фотоси на Тома Хитров, чиято фотография на Ботев е най-ценната. Колекционерът проследява хрониката на Ботевото безсмъртие, изразено през различните времена и политически режими -  картички, специални марки, покани, екслибриси, пощенски пликове. Успява да намери оригинални снимки на козлодуйския бряг и на първия кръст, издигнат в памет на убития Войвода и неговата чета. Притежава копие от речта на Иванка Ботева при откриването на паметника във Враца през 1890 г. Както и брой на вестник "Борба", който се издава в Канада и Съединените американски щати от българи, емигрирали след 9 септември 1944 г., с подписа на царица Йоана.

Първият скулптурен бюст на Ботев, дело на Юрдан Кръчмаров. Снимка: Радио София

Г-н Мъндев се е сдобил  и екземпляр от първото издание на "Христо Ботйов. Опит за биография" от Захари Стоянов. Открива и други редки находки – писма и телеграми от деца от далечната 1964 г., когато се създава корабът-музей "Радецки". Бисер в колекцията му е литографията на Георги Данчов-Зографина с образа на Ботев. На гърба ѝ има стихотворение, подписано от  Иванка. Не се знае дали това е Иванка Ботева.
Изложбата се открива с друга голяма находка – това е първият бюст на великия поет от незаслужено забравения скулптор Юрдан Кръчмаров (1895 – 1980).  Този знаменит ваятел е увековечил и образите на Васил Левски, акад. Андрей Протич, акад. Иван Буреш, Константин Величков и др.

Въпросната творба, изключително въздействаща, е създадена през 1928 г. и г-н Мъндев, заедно с младия си приятел, също ерудит и непримирим будител Иван Тренев, успяват да я извадят от мазето на „Пирогов“.
Как се добират до този бюст на Ботев, как успяват да го спасят, за да не бъде откраднат, ще научите, ако чуете целия разговор.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00