Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арсений Арсов: Изпял съм „Травиата“ 170 пъти, „Севилският бръснар“ към 180 – това е много за една певческа кариера

| обновено на 28.03.18 в 11:14 БНР Новини
Снимка: operavarna.com

Нашият гост има огромен репертоар, стотици спектакли в различни театри у нас и по света. Пази програми, афиши, снимки от всички свои участия в оперни спектакли. Събира записи – свои и на колегите си и ги разпространява в социалните мрежи, за да не се забравят имената им. Подготвя издаването на книга, която ще проследи историята на преди всичко на Варненската опера, но и на други места, където е гостувал.
Той е роден на 28 септември. Ученик е на проф. Сима Иванова и проф. Реса Колева. Специализира при проф. Благовеста Карнобатлова-Добрева. Във Варненската опера е от 1981 г. и остава там за следващите 18 сезона. Известно време е свободен артист, като пътува много и участва в различни постановки. След 2010 г. отново се завръща във Варненската опера, където пее и до днес. През 2008 г. получава наградата „Варна“.
Освен богатия оперен репертоар Арсений Арсов питае обич и към ораториалната музика. Трябва да се отбележат участията му в изпълненията на „Месия“ на Хендел, „Сътворението на света“ на Хайдн, Реквием на Моцарт, Верди и Шуман, „Стабат Матер“ на Росини, „Меса ди Глория“ на Пучини, 9 симфония на Бетовен – един цял отделен свят, за който може би при следващи срещи ще можем да си поговорим.
Арсений Арсов е лауреат на няколко международни конкурса – „Млади оперни надежди – Томче Грънчаровски“ в Скопие, където печели златен медал. Има почетен диплом и лауреатско звание от конкурса „П.И. Чайковски“ в Москва. От конкурса „Мария Калас“ в Атина е носител на втора награда, както и лауреатско звание от европейския конкурс за вокални изпълнители в Монте Карло „Л’ар лирик“.
Записите, които съм избрала са осъществени под диригентството на Станислав Ушев, Георги Зашев, Марио Манцо, Иван Филев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30

Музиката на "Молец", която носи усещане за свобода

Един мъдър човек каза, че откакто се е появило радиото, самотата вече не била същата. А какво да кажем за музиката в такъв случай?! Какъв разговор само водим с нея, без дума да кажем. Когато душата има нужда да замълчи и търси друга душа, музиката говори като за двама. Когато живееш между невъзможности, музиката ти показва пътя. Разкрива ти..

публикувано на 16.04.24 в 08:05