Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събота сутрин в село Градина

БНР Новини
Снимка: Валери Леков

Плодородното село Градина е най-голямото село в община Първомай. В него живеят над две хиляди човека и естествено основният поминък е земеделието.
През 1946 година населението е наброявало близо 4100 души. Площта на селото заедно със земята, която се обработва и гората достига близа 23 000 дка. В селото има 2 църкви – православна и евангелистка.

Църквата на село Градина
На 3-4 км от селото има параклис „Св. св. Кирик и Юлита“. На 15 юли е празникът на село Градина. Св. св. Кирик и Юлита са светците закрилници на селото. Историята на аязмото започва още през турско робство. Селянин от с. Градина отива да оре нивата си. В един момент воловете спират и не помръдват. Въпреки всички усилия на стопанина, животните не желаят да продължат оранта. Човекът застава пред тях и забелязва в почвата една икона. По късно се разбира, че това са св. Кирик и майка му Юлита. Вярващите християни събират средства и построяват аязмо на мястото, в близост до което има извор, чиято вода лекува очни болести.
Всяка година на този празник се готви курбан за здраве, а нощта преди празника отецът прави служба в чест на светците. На този ден винаги има много вярващи, които идват да запалят свещичка и да почетат Св. св. Кирик и Юлита.





Училището в село Градина


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08