Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„За“ и „против“ националното ни културно наследство

БНР Новини
Сграда от комплекса „Царските конюшни“ в София
Снимка: БГНЕС

Горялата сграда от комплекса „Царските конюшни“ в идеалния център на София ще бъде възстановена в оригиналния ѝ вид, а комплексът ще получи предварителен статут на паметник на културата. През септември пришпорените, както се разбра от премиера вчера, Министерство на културата и Столична община ще внесат в Парламента предложения за промени в Закона за културното наследство, с които ще улеснят процедурите, с които се задължават собствениците на сгради паметници да ги поддържат.
Ако си спомняте, същото уверение обществото бе получило, когато бяха запалени и почти до основи изгоряха тютюневите складове в Пловдив. Когато бе запален софийският театър „Ренесанс“ – червената сграда, ако някои не се сещат, на площад „Възраждане“, когато бе бутната двойната къща, когато… Безсмислено е да изреждам всички обекти в София, а и не само, които са обречени на бутане, сиреч на изчезване завинаги, а и съм дълбоко скептична, че нещо ще се промени наистина.
Защото то отдавна трябваше да залегне в надпартийните планове за опазването на наследството на България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид, Homo sapiens, има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44