Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на последния български екзарх

БНР Новини
Георги Мъндев, доц. Дилян Николчев и Румен Леонидов (отляво надясно)
Снимка: Емил Николов

Какво знаем и какво се премълчава за екзарх Стефан? Той е високообразован духовен деятел, бил е специализант в  Богословския факултет на Женева, където е слушал лекции по омилетика – науката за църковно красноречие. Знаем, че е завършил философия във Фрибургския университет и става доктор по философия. Учил е и литература, защитава докторат, а темата на дисертацията му е „За богомилите и презвитер Козма“.
Днес в общественото ни съзнание името му най-вече битува с това, че през 1943 г. заедно с митрополит Кирил Пловдивски стават най-ярките изразители на църковното несъгласие българските евреи да бъдат депортирани в нацистките концлагери.
Но какво все още се премълчава в житието на тази противоречива историческа личност? Че е бил масон с висок ранг във Великата обединена ложа на Англия, че е ратник за икуменизма – движението за сливане на всички християнски църкви в една.
Премълчава се също, че той е един от основателите на „най-малко фашистката“ организация Всебългарски съюзъ „Отецъ Паисий“. Че през 1941 г. след установяване на българско управление в Македония, в Скопие се открива клон на тази организация и за председател е избран Негово Високопреподобие архимандрит Стефан, протосингел на Скопско-Велешката епархия.
Какви са били контактите на Стефан с царското обкръжение в двореца на Борис III, споделял ли е или не прогерманска му ориентация. Защо заминава за Женева като убеден русофил, но там става и англофил, дори сътрудничи на френския генерален щаб? Каква е ролята на екзарх Стефан в едно от най-големите предателства на БКП, под чието внушение през 1945 г. Цариградската  патриаршия сваля схизмата над БПЦ и признава нейната самостоятелност? Защо заминава за Москва и иска среща със Сталин? Защо в Кремъл е решено да бъде издигнат за патриарх на БПЦ, но вместо това е арестуван и изпратен на заточение?
Отговорите – от доц. Дилян Николчев, Георги Мъндев и проф. Николай Алтънков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00