Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако децата ни нямат бъдеще – виновни сме ние

Георги Стефанов: Енергийните компании инвестират страшно много пари за черен пиар

БНР Новини
Шведската активистка по въпросите на климата Грета Тунберг (в средата) и френските студенти се събират, за да призоват за спешни мерки за борба с изменението на климата по време на демонстрация в Париж, Франция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В продължение на 25 години много хора по време на безброй конференции са говорили за климатичните промени и са молили лидерите на нашите нации да спрат изхвърлянето на вредни емисии в атмосферата. Очевидно това не е помогнало след като количеството на вредните емисии, които продължават да се изхвърлят в атмосферата, не спира да нараства. Ето защо аз няма да моля правителствата за нищо, а ще помоля медиите да започнат да говорят за това явление като за криза, каквато то е. Ще помоля хората по света да осъзнаят, че управляващите в цял свят ни предадоха, защото сме изправени пред екзистенциална заплаха и нямаме време да продължаваме да вървим по този път.“ – каза шведската ученичка Грета Турнберг в реч пред протестиращи ученици (и не само) пред Европарламента в Брюксел. Вече цяла година Грета Турнберг всеки петък вместо да ходи на училище протестира пред Шведския парламент против замърсяването на околната среда и климатичните промени.
„Защо трябва да учиш и да се подготвяш за бъдещето, когато може и да нямаш бъдеще?“ – с този риторичен въпрос водещата Ива Дойчинова се обърна към своите гости в студиото на „Нашият ден“ - Георги Стефанов от Световния фонда за дивата природа и Антоанета Йотова, изследовател в областта на политиките за реагиране на промени в климата, които тя беше поканила, за да коментират протеста и речта на Грета Турнберг.

Георги Стефанов напомни, че това не е първият случай, когато деца протестират срещу климатичните промени. Той напомни, че през 1992 година именно речта на едно 12-годишно момиче – Севърн Сузуки, произнесена на конференцията за Устойчивото развитие на ООН в Рио де Жанейро, успява до голяма степен да преобърне преобладаващото дотогава обществено мнение и да постави в центъра на вниманието на световното обществено мнение проблема за климатичните промени. Явно децата могат да играят изключително важна роля за оформянето на нашата визията за бъдещето и за мобилизирането на обществото в борбата за това бъдеще. Още повече, че днес новите информационни технологии и новите медии разкриват нови възможности и засилват тази роля.

Антоанета Йотова: „Мога само да се възхищавам и да приветствам това, което казва Грета. То е много точно, защото всъщност моето поколение трябваше да направи тези промени, но то се провали. Моето усещане е точно токова. Целият въпрос сега е как тази енергия, която тя генерира, а тя наистина е огромна и позитивна, да я подкрепим и да я насочим така, че тя да се превърне в дела.“

„Дебатът има или няма климатични промени и какви са причините за тях продължава вече близо 50 години – каза Георги Стефанов в студиото на „Нашият ден“. И е странно, когато някои хора се опитват да отричат отговорността на човечеството за тези промени, особено след като научните доказателства, сателитните наблюдения, прегледа на геоложките промени в миналото всичко доказва, че промените се дължат на човешкия фактор“.

Ива Дойчинова обобщи проблема с думите, че се прави политически възможното, а не необходимото.

Какво още казаха Георги Стефанов и Антоанета Йотова за речта на Грета Турнберг и за климатичните промени можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40