Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки на своята ливада

Карикатури, епиграми, афоризми, стихотворения и разкази - изпратете на конкурса за хумор и сатира в Кубрат

| обновено на 26.03.19 в 10:35
7
Снимка: Бюлент Дахилов

Има един упрек към нас, българите и той, уви, е справедлив - не ни се получава с традициите. Не става дума за онези традиции, в които особено място заемат яденето и пиенето, а другите, в които начело е духът. В тази област единствената ясно оформила се традиция е в трудностите да се създава, да се развива и да се запазва.

Сега оптимистично – въпреки всичко, има у нас места, където духовните занимания виреят и се запазват. Трудно, често пъти на единия гол ентусиазъм, направо като по магия.

Казват, че дванайсет е магическо число. Сигурно е така, особено ако става дума за дванайстото издание на хумористичен конкурс. Хуморът не е „оборотна стока“, разказите, фейлетоните, епиграмите и афоризмите на днешно време не носят кой знае каква слава, а колкото до пари... Но да не нагазваме в тъжни теми, сега думата е за нещо весело и носещо надежди – Националния конкурс за хумор и сатира в Кубрат. На 10 май за дванайсти път в градското читалище ще бъдат огласени имената на тазгодишните победители в него. Каква е тайната на това чудесно дълголетие? Вероятно в основата са групата съмишленици, които го организират - местният клуб на хумориста „Жарава“, читалището в града и общината. Няма как да не споменем и редакция „Хумор и сатира“ на програма „Христо Ботев“. Трябва да добавим и стотиците автори от цялата страна - без тях начинанието е лишено от смисъл.

Творбите – карикатури, епиграми, афоризми, стихотворения и кратки хумористични разкази, се приемат до 2 април на адрес 7300 Кубрат, ул. „Княз Борис I“ № 1 или на имейл chitalishte.kubrat@abv.bg

Хумористичният конкурс в Кубрат вече се превърна в традиция – малка, местна, без огромни претенции. Година след година той ни припомня един виц „Как се прави английска ливада? Поливаш, косиш, поливаш, косиш и така 100 години“.


Снимките (в галерията) от минали издания на Националния конкурс за хумор и сатира в Кубрат са ни предоставени от Бюлент Дахилов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53