Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скверните дела в името на любовта според Бергман

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Според един от изследователите на живота и творчеството на Ингмар Бергман, когато той достига своето осмо десетилетие, започва да се връща и обръща обратно към детството си и спомените си за живота на родителите си, които често са правили погрешни според собствените им религиозни схващания стъпки. Мотивацията на техните постъпки и процесът на осъзнаване и преживяване на вината и греха след извършването им очевидно са залегнали в детското светоусещане като спомени за истории, случили се пред очите му, но в същото време са провокирали сериозна мисловно-анализаторско-креативно задълбочаване в същината и мрака на човешкия характер. Направените по онова време филми Фани и Александър (1983), Най-добри намерения (1992), Родени в неделя (1994) и Лични разговори са уникални в това отношение. Надмогване на греха чрез упование на вярата и с помощта на съветник е целта на своеобразната практика на личните разговори, които в преводите на други езици са наречени и частни беседи или частни изповеди.

Лични разговори (Private Confessions, на шведски Enskilda samtal) е роман в пет разговора, състояли се от юли 1925 до октомври 1934 г. и епилог от май 1937 година. Публикуван е през 1996 г. Още същата година е направен на филм, режисиран от Лив Улман, с премиера на 25 декември 1996 г. в Швеция. През 1997 г. филмът има прожекция на фестивала в Кан в категорията Un Certain Regard (Един особен поглед).

В продължение на 2 недели, от 16.00 ще чуете радиопродукцията върху Лични разговори в 2 части. Преводът е на Светла Стоилова, драматизация: Яна Добрева. Участват: Александра Василева, Велислав Павлов, Стоян Алексиев, Мимоза Базова, Юлиана Сайска и Леонид Йовчев. Режисьорът Григор Антонов успя да превърне тази впечатляваща кинематографична проза във великолепно аудио – многопластово, актьорски мощно, ритмично зашеметяващо и комуникативно отваряне на вратата към посланията на автора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30