Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райна Кабаиванска получава международната награда „Мария Калас“

На 2 август в хотел Due Torri във Верона ще се състои официалната церемония, на която ще бъде връчена международната награда „Мария Калас 2019“. Тази година ще я получи Райна Кабаиванска. Награда се връчва за шести път, а нейни предишни носители са били сопраното Мария Киара, баритонът Роландо Панерай, тенорът Джанфранко Чекеле и баритонът Ренато Брузон. Неин основател е диригентът Никола Гуерини. Наградата се връчва всяка година на 2 август – датата, на която Мария Калас дебютира на „Арена ди Верона“ в операта „Джоконда“ на Амилкаре Понкиели под палката на Тулио Серафин.

Самата Райна Кабаиванска има дълга и богата творческа връзка с Верона, която започва на 6 август 1970 с „Манон Леско“ на Пучини. Следват спектакли на „Мадам Бътерфлай“ на Пучини през 1974, 1977, 1978, 1983 и 1997 г., както и „Бохеми“ на Пучини през 1981 и 1982 г.  
Бронзовата скулптура, която получава всеки от лауреатите е създадена от Албано Поли.

Както самата Райна Кабаиванска многократно е разказвала тя е познавала лично Мария Калас. Среща се с нея през 1973 г. за премиерата на операта „Сицилианска вечерня“ на Верди за откриването на възстановената сграда на операта в Торино. Кабаиванска изпълнява партията на Елена, а Калас е режисьор на спектакъла.

Диригентът Никола Гуерини е инициатор и на фестивала „Мария Калас“, който се провежда всяка година във Верона. През 2014 г. режисьорът Франко Дзефирели беше удостоен с титлата почетен президент на фестивала, а още от следващата година започна присъждането на наградата носеща името на „Божествената“.

На церемонията ще бъдат и ученици на голямата оперна певица в института „Веки Тонели“ в Модена сопранът Киара Изотон и тенорът Рейналдо Дроз, които ще бъдат съпровождани от пианиста Давиде Финоти и ще изпълнят арии и дуети от опери.

Самият хотел, в който се провежда церемонията има история още от 1674 г. През годините в него са отсядали Волфганг Амадеус Моцарт, Йохан Волфганг фон Гьоте. Тук е била коронацията на краля на Франция в изгнание Луи XVII, подписването на договора от Вилафранка между Наполеон III, Виктор Емануил II, ерцхерцог Раниери и маршал Радецки. През 1866 г. от балкона на хотела Джузепе Гарибалди говори пред жителите на града. Хотелът винаги е бил втори дом за великите личности от света на културата, политиката, изкуството и развлеченията като Виторио Де Сика, Алида Вали, Анна Маняни, Маргарет Тачър, Пласидо Доминго и др.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25