Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три детски книги далеч от клишето

Снимка: @GiuliettoSlonski

Какво да четат децата ни през лятото? А какво да им четем ние, ако още са твърде малки да четат сами? В „Артефир“ следим детската литература с подобаваща сериозност, защото именно тя отглежда бъдещите читатели. А когато попаднем на нетипични истории, шантави идеи или нови погледи към иначе важни текстове, искрено се радваме. В двете интервюта по-долу ви представяме три детски книги, които ще ви изненадат.
„Джулието си търси работа“ е дебютът в детската литература на българския политолог Юлия Роне. Джулието е огромен червен слон, който трябва да намери своето място под слънцето извън решетките на зоопарка. Докато търси реализация, той се сблъсква с куп абсурди, с отчаянието и дори със Системата. За Джулието и неговите премеждия разказва авторката Юлия Роне.


Литературният наблюдател на „Артефир“ Гергана Рачева представя новото заглавие в поредицата на италианската илюстраторка и авторка Барбара Кантини за симпатичното момиченце-зомби „Мортина и ваканцията на езерото Мистерия“, чаровно-страшно четиво за деца в училищна възраст.
„Представи си“ пък е двуезична илюстрована книга по текста на една от най-обичаните песни – „Imagine” на Джон Ленън, съвместно издание с международната организация за защита на човешките права „Амнести Интернешънъл“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ето така изглежда сатирикът Петър Краевски, когато е сериозен

Когато сатирикът е сериозен

Сатирикът е най-сериозен, когато пише своите сатири, но не само. Пловдивският сатирик Петър Краевски , автор и водещ на шоуто "Алтер его" по Радио Пловдив, е написал през десетилетната си писателска кариера безброй смешни текстове. Понякога обаче той показва и сериозното си лице като в стихосбирката "Смирено". Не съм поет и що се отнася до..

публикувано на 20.04.24 в 13:05
Роман Кисьов

Роман Кисьов и новите посоки на епитафията

Идеята, че душата е безсмъртна, а в отвъдното я очакват различни измерения, е вековна. В новата си книга поетът, писател, преводач и художник  Роман Кисьов  избира тази гледна точка – на душата, отделена от всичко земно, която се подготвя за нетленния живот. Повод за разговора с Роман Кисьов в "Артефир" е предстоящата премиера на поетичната..

публикувано на 20.04.24 в 12:10

Летящата поезия на Росен Карамфилов

Росен Карамфилов е дух, отдаден изцяло на изкуството. Новата му стихосбирка, озаглавена "Аз ходя" , говори за вътрешната свобода – тази на автора и на неговите читатели. Редакторът на поетичната книга Недялко Славов казва, че "авторът е зачеркнал пешеходната формула на човечеството, а самият той е летящо същество."   Илюстрациите в книгата са..

публикувано на 20.04.24 в 11:10
Григор Бануши

Григор Бануши за недовършената симфония на едно поколение

Адриан Мара е албански композитор, диригент и дисидент, преследван от тайните служби на Енвер Ходжа. Макар и измислен персонаж, Мара е събирателен образ на цяло поколение репресирани музиканти в Албания – симфония от трагични съдби и несбъднатост. "Недовършена симфония" е новият роман на албанския писател и радиожурналист Григор Бануши. Той..

публикувано на 20.04.24 в 09:05
„Добрутро“, 2022 г.

"Реката на забравата" – дебютна изложба на Христина Костова

"Реката на забравата" е първата самостоятелна изложба на Христина Костова, която може да разгледаме от 16 април в Регионалния исторически музей на София. Страстта ѝ към рисуването се появява през 2019 г., когато напуска работата си в Дупница и се мести да живее в София. Всичко започва с малка скица с молив на нейния любим, на обикновена копирна..

публикувано на 20.04.24 в 08:35