Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диво петно в сърцето на града

БНР Новини
Снимка: ADATA AiR

„Възхитена съм от способността на интердисциплинарните практики, смесващи архитектурата и визуалните изкуства да отразяват как политическите, икономическите, социалните и технологичните трансформации влияят на пространствените структури изградени около тях. Моят проект се занимава с всички мащаби на ежедневието и околната среда.“ Това са думи на испанския архитект и визуален артист Марта Харабо относно проекта ѝ „Грешка в картата: Парк Марица“. С две участия във Венецианското биенале и професионална биография, в която градската среда и концептуализмът, ежедневието, природата и политическата платформа са едновременно тема, материал и резултат, Марта Харабо избира забравените брегове на р.Марица за своята работа в рамките на резидентната програма „Адата Еър“.

Артистичните резиденции Адата Еър“ са част от програмата на Пловдив 2019 и привличат творци от Европа и света за работа с изоставените брегове на р. Марица, о-в Адата и занемарените паметници на предишната политическа система. През 2018 и 2019 артистите правят своите проучвания, които от края на юли до началото на ноември дават резултат под формата на артистични намеси в пловдивското градско пространство. От тези намеси, най-минимална и едновременно най-мащабна изглежда е именно тази на Марта Харабо – в пространството между въображението и реалността, в неотбелязани на картата територии, без да влияе на дивата природа, тя създава цял нов градски парк. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дни на португалското класическо кино

Започнаха Дните на португалското класическо кино.  Програмата е съставена от Българската национална филмотека и Португалската филмотека – Музей на киното.  Ще бъдат показани 6 португалски филма от 40-те до 80-те години на миналия век. Класическите заглавия са дигитално реставрирани с помощта на най-новите технологии, с които разполага..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Обявяват "Рицар на книгата" в Световния ден на книгата и авторското право

Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от..

публикувано на 23.04.24 в 16:24

Ралица Генчева чете благотворително в Световния ден на книгата и авторското право

Днес (23 април) в Световния ден на книгата и авторското право Ралица Генчева ще чете свои произведения. 20% от приходите от всички продадени книги ще бъдат насочени за каузата на Борко и Джони – две момчета, които се борят с аутизъм. Тя ще представи и някои от своите книги, сред които "Азбука на любовта", "Нагоре към себе си", "Този път, за да ме..

публикувано на 23.04.24 в 15:35

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59