Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизвестният Йордан Радичков

Снимка: Архив

Наскоро хилядите приятели и почитатели на големия писател отбелязаха неговата 90-а годишнина. По този повод проф. Мария Младенова е напът да осъществи своята отдавна замислена идея, да събере на едно място спомените за Радичков.

Проф. Младенова ги е издирила от различни регионални и национални вестници, литературни списания, алманаси и книги с мемоари. Това, което разказват съвременниците за бащата на „Суматоха“, „Свирепо настроение“ и „Опит за летене“, допълва представите ни за личността на вълшебника мъдрец. Текстове са от 47 души, плюс още 30, които са написани специално за настоящия сборник и в него ще се публикуват за първи път. В книгата участват 70 българи и 7 чужденци.

Оказа се, че най-често по различни поводи спомени за Йордан Радичков е писал световноизвестният славист и българист проф. Джузепе Дел’Агата, който пръв в Италия привлича вниманието на студентите си, а след това и на редица известни издатели и преводачи, към явлението Радичков. Така и „Ние, врабчетата“ зачуруликват на италиански, а след тях излизат още няколко сборника с разкази и новели.

Теодосий Спасов, Румен Леонидов, проф. Джузепе Дел’Агата и Борислав Геронтиев (отляво надясно)
Какъв е точно броят на италианските книги на Радичков, кога и как са били издадени, разказва самият проф. Дел’Агата, който гостува в студиото, заедно с проф. Младенова и с писателя Борислав Геронтиев. От Пловдив в разговора се включва и Недялко Славов, но не в ролята си на писател, а като някогашен издател на Радичков.

За първи път в националния ефир ще научите как се е появило уникалното издание на „Смокове в тревите“, което отдавна е библиофилска рядкост.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50