Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творби на китайски художници от музея на Забранения град гостуват в София

Юе Дзиецюн, директор на Имперския музей на изкуството в Забранения град, представи произведенията на китайските художници в Двореца

БНР Новини
6
"Бяло пони", Шиаоли

Изложбата „Пътят на коприната: от традицията към съвременността“ обединява творби на 40 български и 51 китайски преподаватели от Националната художествена академия в София и от Централната академия за изящни изкуства в Пекин. Всички те са създадени по време на творческия обмен на художниците в двете страни. Проектът е резултат от дългогодишното сътрудничество и сключените споразумения между художествените академия на България и Китай.

Съвместната българо-китайска изложба ще продължи до края на януари 2020 г. в Националната художествена галерия – Двореца.

През декември 2018 г. експозицията бе показана и в Художествената галерия „Таймяо“ към Имперския музей в Забранения град и посрещната с голям интерес от китайската публика.

Имперският музей на изкуството в Пекин е разположен в Императорския дворец в Забранения град. Бившата императорска зимна резиденция в Пекин е един от най-посещаваните музеи в света, който държи световен рекорд за посещаемост със 17 милиона посетители годишно.

В музея на Забранения град се съхраняват 1,86 милиона експонати. От тях само 2 процента са били излагани в експозиции. Художествената галерия „Таймяо“ към Императорския дворец е част от световната забележителност. В нея се показват в постоянни и гостуващи експозиции творби на забележителни художници от Китай и целия свят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05