Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посрещаме годината на Металния плъх

Къде ще са най-интересните тържества за Китайската нова година през 2020-а?

БНР Новини
6
Фестивал на ледените и снежни скулптури в Харбин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 25 януари посрещаме Китайската нова година. Според Китайския лунен календар това е Годината на металния плъх, която ще ни донесе много творческа енергия, нови преживявания и възможности в сферата на финансите и любовта.

Най-интересни се очертава да са тържествата в Пекин, който успява да смеси перфектно традициите и съвременността за Пролетния празник. В първите дни обичаят е да се посещават храмови панаири или събори. Те включват различни забавления, като представления на местни артисти, танци на лъва и дракона, специални зони за храна, щандове със сувенири и ръчно изработени изделия, музикални изпълнения и много други.

В Северен Китай друго популярно място за празничния период е Харбин, който по това време на годината се превръща в зимна приказка. Фестивалът на ледените и снежни скулптури привлича милиони хора от цял свят всяка година. През 2020-а снежната феерия съвпада с Китайската нова година и ще продължи до 28 февруари.

Друга много обещаваща празнична дестинация е китайската южна провинция Гуанджоу, градът, където наистина можем да отпразнуваме идването на пролетта. По това време на годината той е известен с изложенията си за цветя, които обикновено започват три дни преди Пролетния празник. Освен тях по улиците има много представления, танци и фойерверки.

Китайската нова година е най-големият и дългоочакван празник за китайците. Известен е като „Голямото пролетно пътуване“ без аналог по света. Само за миналата година за празника са пътували 7 милиона китайци. Тази година се очаква транспортната мрежа да е дори още по-натоварена, тъй като празникът съвпада с ваканцията на студентите. Предвижда се броят на пътуванията в страната през 40-дневния период от 10 януари до 18 февруари да достигне 3 милиарда.

Кои са най-предпочитаните дестинации за новогодишните тържества и как българската общност в Китай ще посрещне Китайската нова година? – можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите от ЛТУ канят на Седмица на ландшафтната архитектура

От 2006 година април се отбелязва като световен месец на ландшафтната архитектура, а в София от 22 до 26 април студенти от 5 курс от Лесотехническия университет организират традиционната "Седмица на ландшафтната архитектура". От 2009 г. винаги през април бъдещите ландшафтни архитекти заедно със свои преподаватели и с представители на професията..

публикувано на 20.04.24 в 12:15
Андрей Янкулов

Лица на висши държавни длъжности не би следвало да завеждат "дела шамари" срещу журналисти

Поредното "дело шамар" (SLAPP)* срещу журналисти – защо точно сега външният министър Калин Стоянов заведе граждански иск за клевета на стойност 65 000 лева срещу журналистите от BIRD.bg Атанас Чобанов  и Димитър Стоянов , по какво си приличат " делата шамари" със заплахите срещу магистрати и защо има постоянен двоен стандарт в прокуратурата  –..

публикувано на 20.04.24 в 08:45
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00