Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клангкино – класически немски неми филми със съвременна музика на живо

Снимка: www.goethe.de

Берлинска киноатмосфера в София – в навечерието на Берлинале. Едно съизмерване чрез киното между ХХ и ХХI век. Клангкино е проект на Гьоте-институт за прожекции на класически немски неми филми със съвременна музика на живо. Първият филм от тази инициатива е „Берлин – симфонията на големия град“, немски експериментален документален филм от 1927 година на режисьора Валтер Рутман по негов сценарий в съавторство с Карл Фройнд и Карл Майер. Филмът е портрет на Берлин от 20-те години на ХХ век и проследява динамичния живот на германската столица в рамките на едно денонощие. Освен визуален шедьовър филмът е и исторически документ за Берлин и живота на хората преди бормбардировките от Втората световна война. Първото издание от поредицата се осъществява в сътрудничество с „Чайната“ и кино „Влайкова“.

Симона Ганева – пиар на Гьоте-институт България, разказа в "Артефир":

"Зрителите ще могат да видят един хибрид между документален и художествен разказ, който представя живота на Берлин преди 100 години. Интересното тук е, че можем да видим града преди бомбардировките – един доста непознат образ на Берлин. Филмът ще бъде озвучен с музика на живо в изпълнение на „Антони Дончев 3UP Трио“ (Антони Дончев – пиано, Росен Захариев – тромпет и Димитър Семов Барабани), които с джаз композиции и импровизации ще допълнят пътуването във времето до Берлин – онзи от началото на 20-и век и другия, както го познаваме днес."

Предстоящи следващи прожекции на инициативата са „Кабинетът на доктор Калигари“ – пълнометражен игрален ням филм от 1920 година на режисьора Роберт Вине. Лентата е от първите филми в течението експресионизъм. Тя дава основен тласък за началото на жанра „филми на ужасите“, като представя изображения, персонажи и обстановка, характерни за този стил. Историята се развива в малък град, където пристига луд учен и представя на местния панаир сомнамбул. През нощта чрез хипноза старецът внушава на младежа да избива жителите. Филмът е характерен с нарисуваните си декори, прекалено усилен грим и крайна "театралност". "Метрополис" – немски ням филм от 1927 година, счита се за първия пълнометражен научнофантастичен филм в историята на киното. Режисиран е от Фриц Ланг и за времето си е най-скъпата кинопродукция. Може би и "Хората в неделя" (Menschen am Sonntag, 1929). Филмът описва живота на берлинчани в неделен летен ден между двете войни и е признат като гениална работа, важна не само в развитието на немското кино, но и на Холивуд. Филмите ще бъдат съпроводени от електронни диджей сетове. 

Прожекцията на „Берлин – симфония на големия град“ от 1927 г. на Валтер Рутман е на 29 февруари от 20 часа в кино "Влайкова". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10