Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ски учителят Йордан Рангелов:

Старият Княжевски лифт не отговаря на съвременните изисквания и капацитет

От известно време се повдига въпросът, че евентуално може да бъде възстановен Княжевският лифт. За ски туризъм и отдих на Витоша – ще стане ли по-достъпна Витоша за столичани и гости на града? Какви са перспективите за развитие и колко “близо” е планината до нас? За състоянието на алеите, на пътеките, на инфраструктурата на така близката и (не)достъпна до столицата планина.

Дългогодишният ски инструктор Йордан Рангелов, който работи към "Витоша ски", гостува в "Нашият ден" и разказа повече по темата.

"Достъпът към Витоша трябва да се осъществява не само от Княжево, от Симеоново или от Драгалевци, а от много повече места. Защото Витоша не е само на София. Защо да няма един лифт и от Рударци за перничани? 

Рангелов смята за Княжевския лифт, че "вариантът, който се разглежда, не е удачен и няма да реши нищо. Този лифт трябва да продължи до Златните мостове, защото това е логиката на нещата. Защо до там? Защото там има един по-малък ски център – Ветровала, Офелиите има едно ски училище, Конярника, който е изоставен и е в катастрофално състояние." 

Йордан Рангелов (вдясно) и Александър РайчевМоето мнение е, че ако се прави Княжевския лифт, той трябва да продължи през Момина скала до Златни мостове, категоричен е Йордан Рангелов.

Предложението, което прозвуча от концесионера "Витоша ски", не предполага удължаване на лифта и към Момина скала. 

Възстановяването на стария Княжевски лифт вече не отговаря на съвременните изисквания, интереси и капацитет

"Вървят разговори и има такива идеи лифтът да продължи до Златни мостове, защото старият лифт няма да бъде ефективен и няма да върши работа. Казвам го като човек, който познава планината и има виждане по нещата. Лифтът трябва да стигне от Златни мостове към Ветровала и Конярника

Факторът безопасност трябва да бъде на първо място

"Аз съм алергичен към думата "възстановяване" на съоръженията на Витоша. Според мен правилната дума е "модернизация", тъй като съоръженията са много стари и опасни! Трябва да забравим, че в този вид може да тръгне и Драгалевският лифт... Няма как да бъде поддържано това съоръжение. Фирмата производител вече не съществува. Концесионерът иска да го подмени с чисто нов. Държавата не му разрешава. Тя стои безучастно и не иска да вземе отношение да реши проблема. Този казус продължава 12 години.

Малко преди да спре Драгалевският лифт, возихме г-н Красен Кралев, г-н Валери Симеонов и г-н Нено Димов... запознахме ги... и от там насетне какво се случи – нищо! – подчерта Йордан Рангелов и добави, че е време хората, от които зависи, да се стреснат и да вземат решение най-после.

Сдружението, което учредихме, ще работи за построяването на Витоша на модерни съоръжения, които са много по-добре обезопасени и гарантират живота и сигурността на деца и възрастни. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08