Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мъжете и жените“ – една изложба в „Арте“

16
Снимка: Ани Петрова

Жените и Мъжете – вечният антагонизъм, Жените и Мъжете – класика в изкуството, любими теми безкрайни, от Вилендорфската Венера до днес. Десислава Минчева – живописец, и Кирил Матеев – скулптор, като бивши семейни партньори и настоящи приятели, като един творчески тандем – представят своя изложба в галерия „Арте“.

Всъщност точно преди 40 години за първи път те имат обща експозиция, но сега, събрани в това камерно пространство, показват новите си неща, пътя им през годините, майсторството и препратките един към друг, всеки в своята област.

Преди няколко години Десислава Минчева в галерията на Художествената академия ни срещна в един странен, донякъде илюзорен, обгърнат в благородство женски свят – обикновени дами, балерини, дошли сякаш от библейски времена. Сега в „Арте“ естествено са само драматични пастели на Мъжки тела, в различни динамични пози и различни състояния, в които има нещо ренесансово и в същото време респектират с богатството на нюанси и многопластовост в изразяването с пастела.

Кирил Матеев представя серия композиции от метал, обработвани дълго и с една интересна патина, които пък са посветени на женското, на интуитивното, на музата и на ритуала. Названията подсказват "Еньовден", "Хоро", "Грации", "Вятър", "Баланс". Но скулпторът ни среща с фигури – в значителен ръст – на четири Еви от керамика – едната в самата галерия, другите три в двора, като особено въздействаща е тази от цветни керамични парчета, които засилват внушението за различие, за яркост, за силно женско присъствие.

Любопитно е какво Десислава казва за своя приятел и колега Кирил Матеев: „Мястото на Кирил Матеев е в кутия с табелка: „Невъзможно за идентификация“. Въпреки рамката на личния си възглед е експериментатор. Работи дърво, камък, керамика, метал с една свобода да наслагва, руши и играе“. А какво казва Кирил Матеев за Десислава: „Изключителен майстор, много търпелив, изработващ всичко до последния детайл, сериозен художник“…

Снимки Ани Петрова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артинсталация на мястото на мавзолея обединява миналото и бъдещето

Започна поставянето на временната инсталация на художника Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било" в Градската градина в София от 15 април. Очаква се програма от тематични събития да бъде представена на мястото през целия период, в който проектът ще пребивава в градската среда. Според плана..

обновено на 19.04.24 в 10:34

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35