Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Киряков: Нова политическа класа няма да се появи по време на кризата

От политическия хоризонт идва единствено макиавелизъм

| обновено на 25.03.20 в 17:58
Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

Може ли българската политическа класа да бъде опора и пример в момент на криза и трудности и да даде адекватна защита и управление на хората? Има ли благи вести на Благовещение от политиката, коментира в "Нашият ден" политологът Георги Киряков:

"Благи вести в политиката трудно може да има. Това, което идва от политическия хоризонт, е единствено и само чист макиавелизъм – изпълняват се действия, които да предотвратят възможни негативни последици от гледна точка на избирателите. 

Политиката е такъв тип занимание човешко, в което религията и вярата почти нямат място, или може би само като параван за някакви конкретни действия."

Нов политически модел в световен мащаб

"Ключово в развитието на обществата става виртуалното пространство  заради карантините, заради блокадите, заради настояванията на политиците хората да си стоят по домовете. Няма как да се получава каквато и да било комуникация и да се задържи нивото на общуване между хората, ако в момента не съществуваше виртуалното пространство, интернет и социалните мрежи. Развитие в тази посока ще видим в политическия дневен ред на отделните правителства. 

Ако обаче решат да се върнат към аналогов тип комуникация, няма да има нов политически ред. Особено в България. Защото българските политици са много внимателни, когато става въпрос за развитие на дигитални комуникации и дигитално общество, електронно правителство, електронно гласуване.

В тази ситуация е много важно дали правителството ще предприеме стъпки за въвеждането не просто на машинно гласуване с физическо присъствие в някаква избирателна секция, а електронно гласуване през домашния компютър вкъщи. Това са по-скоро благи очаквания."

Политическите лидери и обществените настроения

"В зрелите демокрации има сериозна чувствителност към обществените настроения. Не че тук я няма, но е малко "командно". От една страна, много държим на общественото мнение, а от друга страна, гледаме така да контролираме нещата, че да не се стигне до някакъв тип революция – избирателна или улична. Но е възможно в тази ситуация, в която не се мисли задълбочено за икономическите последствия от тази криза, да се стигне до някакъв тип "френска революция", която да измете настоящия политически елитНачинът на мислене при нас не се е променил от 1989 г.

Икономическите мерки

"Ще кажа направо – като във война – който оцелее, оцелее. Мерките, които предлага правителството в икономическата сфера, са като по верме на война. Ние се хвърляме на бойното поле, ако оцелееш, оцелееш. Ще разказват спомени оцелелите след икономическата криза, която неизбежно ще настъпи." – каза Георги Киряков и подчерта, че нова политическа класа няма да се появи по време на кризата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53