Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кап. I ранг Васил Данов: Коронавирусът не е предизвикан от биотероризъм

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възможно ли е наистина коронавирусът да е лабораторно създадено биологично оръжие? Какви са международните разпоредби за т.нар. "биотероризъм". Има ли основания за подобни тревоги в дните на световна пандемия от Covid-19.

На днешния ден през 1975 г. в сила влиза Конвенцията за забрана на разработването, производството и натрупването на запаси от биологично оръжие и токсини, и за тяхното унищожаване. За случаите на нарушаване на конвенцията през тези 45 години и за биологичните оръжия в наши дни за "Нашият ден" говори медийният координатор на Атлантическия съвет на България кап. I ранг Васил Данов.

"Ужасите от Първата световна война, когато след употребата на химически отровни газове умират или ослепяват десетки хиляди хора, принуждават ужасеното човечество да събере учени, юристи, политически и военни дейци. През юни 1925 г. е подписан първият протокол в Женева, който забранява употребата по време на война на задушливи, отровни или други газове или бактеорологични средства. Това е предистория на Конвенцията за забрана на разработването, производството и натрупването на запаси от биологично оръжие и токсини, и за тяхното унищожаване. През Втората световна война не са използвани нито химически, нито биологични оръжия – от страх, че ответният удар може да бъде по-ужасен. Великобритания е инициатор, към нея се присъединяват Съветският съюз и САЩ. Към наши дни са включени 185 държави."

Коронавирусът – биологично оръжие?!

"Ще разберем истината от развитието на вируса. Първоначалните фалшиви информации от Иран и от Русия, че американците са произвели и подхвърлили коронавируса в Китай, се опровергават от развитието на самата пандемия. 

Авторитетни и многобройни учени доказаха и обясниха, че няма как да е изкуствено предизвикана тази пандемия, защото и предишните пандемии и епидемии, повечето тръгнали от Китай, представляват "изтърван" и самовзривил се вирус, тръгнал по естествен път и в следствие на лоша хигиена, ненавременно взети мерки или укривани мерки.

Той не е предизвикан от биотероризъм", категоричен е кап. I ранг Васил Данов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дарина и Андрей Яневи в студиото на „Семейно радио“ с водещата Мария Мира Христова и звукорежисьора Евелина Кулински

Дарина и Андрей Яневи – едно семейство в картини и чувства

Художниците Дарина и Андрей Яневи в една семейна ефирна среща, която потвърждава как тайното става явно, любовта е възможна, а творчеството безкрайно. Световноизвестната пастелистка Дарина Янева е крехка, русокоса, синеока. Носителят на международни награди и създател на монументални платна Андрей Янев (на снимката в дясно) е силен,..

публикувано на 17.04.24 в 13:20

Хемофилия: Толкова страшен ли е "дяволът"?

Днес е Световният ден на хемофилията, както всяка година и сега Българската асоциация по хемофилия организира велопоход, в първия почивен ден след 17 април, в случая след 20 април в София, Варна и Пловдив .  Кирил е 15-годишен тийнейджър, ученик в Плевенската математическа гимназия, с всички характерни за неговата възраст особености и интереси...

обновено на 17.04.24 в 13:00

Д-р Евлоги Станчев: Отговорността за настоящето не е само в ръцете на политиците

Действителността, в която живеем, все повече прилича на политически и обществен цирк. Заобиколени сме от външни и вътрешни конфликтни точки, а информацията се излива хаотично. На този фон отговорността за настоящето не е само в ръцете на политиците – тя се полага и на обществото, и на медиите. В "Нашият ден" историкът и учен от Института за..

публикувано на 17.04.24 в 11:50

Възможности за качествен живот с хемофилия

На 17 април отбелязваме Световния ден за борба с хемофилията . Франк Шнабел е кандски бизнесмен, родил се с тежка форма на заболяването, който основава Световната федерация по хемофилия. От 1989 година насам пациентите от цял свят и медицинската общност ежегодно отбелязват деня, като повишават информираността на обществото по темата.  В "Нашият..

публикувано на 17.04.24 в 11:43

Димитър Събев: Планинските райони на България не са "демографска пустиня"

В утрешния 18 април в книжарниците влиза книгата "Планинските райони на България: Икономика и население". Тя представя детайлен анализ на социално-икономическото състояние на планинските общности в България. Автор на изследването е Димитър Събев. По време на обсъждането си на изданието в ефира на "Нашият ден" Събев ясно изтъква, че..

обновено на 17.04.24 в 11:02