Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От кого и от какво зависят независимите артисти

| обновено на 09.04.20 в 10:32
У нас независимите артисти и творци са разделени на различни групи. Но техният диалог е с единствения субект – Министерството на културата. Димитър Стефанов от фондация „Театър Корсар“ е един от представителите на гилдията, изпратили отворено писмо до министъра на културата, министъра на финансите, председателя на Народното събрание, вицепремиера и НСОРБ. Също така има анкета, създадена по инициатива на група организации и лица, работещи активно в независимия сектор на изкуствата и културата в България. Резултатите от анкетата ще бъдат използвани като аргумент пред публичните институции за въвеждането на компенсаторни мерки, с цел неутрализиране на щетите в този сектор, и неговото съхраняване като цяло. Димитър Стефанов разказа повече в "Нашият ден":

"Оставаме с впечатление, че социалният фонд е по-важен за министъра на културата – структурният е на заден план. По-тревожно за нас е, че Министерството на културата не кандидатства тази актуализация на бюджета. Това означава, че министерството борави само със собствените си средства. Това предизвиква у нас притеснение да не бъдат преразпределяни пари от бюджета, да не бъдат преформатирани програмите на Национален фонд "Култура", но усещаме, че това почва да се случва. Вчера министърът заяви в телевизионно интервю, че съкращава две програми – Програма "Мобилност" и Програма "Фестивали". 

Министерството може би търси вариант да подпомогне наистина бедстващите колеги и се опитва да преструктурира вътрешно бюджетите и програмите си. Според мен това ще нанесе повече вреди, отколкото ползи. Затова ние настоявахме и двата фонда да бъдат финансирани с външни пари, а не с пари от бюджета на министерството. 

Има неусвоени еврофондове през Министерството на социалната политика, които са абсолютно адекватни за нашия социален фонд и биха го покрили 80-90%. Но при липсата на тази актуализация, аз съм притеснен." – подчерта Димитър Стефанов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

Видеоконференция на министрите на културата на Европа за въздействието на пандемията от Covid-19 върху секторите на културата и творчеството трябва да се проведе днес. В нея ще вземе участие и българският министър на културата Боил Банов. Председателката на комисията по култура и образование към Европейския парламент Сабине Ферхайен призова на 27 март творците във всички европейски страни да поискат помощ от европейските фондове и на национално ниво: 

„Културните и творческите сектори в цяла Европа бяха опустошени от въздействието на строгите мерки за опазване на общественото здраве, което доведе до отмяна на концерти, затваряне на театри, музеи и кина, спиране на филмови и телевизионни продукции. Списъкът, за съжаление, не спира до тук." – коментира Ферхайен.

"В рамките на инвестиционна инициатива в отговор на коронавируса държавите-членки ще могат да използват средства от структурните фондове за подпомагане на малки предприятия и схеми за заетост. Предприятията и хората от културния и творческия сектор, чийто поминък е под екзистенциална заплаха, задължително трябва да получат достъп до тази финансова подкрепа." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53