Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуващата изложба "Духът на акварела" в Кюстендилската художествена галерия

Видео за 8-ия дисплей на Международно триенале ''WATERcolor & SPIRIT'' и 7-ото от Пътуващата триенална изложба, този път в Художествена галерия '' Владимир Димитров - Майстора'', Кюстендил.

Изкуството на акварела е най-бързо развиващата се изобразителна техника в наши дни. Някои наричат това явление „Сребърен век”, други „Златен век” на тази техника и това все повече се утвърждава с пространствата и признанието, които акварелът завзема в световен мащаб.

Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ е домакин на пътуващата изложба от Второто международно триенале „Духът на акварела“. II международно триенале „Духът на акварела“ – Варна е проект на фондация IWS – България („Международно акварелно общество – България“). Фестивалът на Триеналето се проведе във Варна от 1 до 5 юли 2019 г. в партньорство с ГХГ „Борис Георгиев“. Присъстваха над 250 участници и гости от Индия, Франция, Исландия, Перу, Република Корея, Германия, Холандия, Белгия, Бангладеш, Тайланд, Испания, Италия, Китай, Русия, Украйна, Беларус, Мексико, Израел, Полша, Гърция, САЩ, Япония, Сърбия, Румъния, Словакия, Турция, Канада и, разбира се, България. В изложбата на триеналето във Варна участваха над 370 произведения на различни автори от 63 страни.

След края на изложбата над 270 от нейните произведения са включени в пътуваща изложба в осем от най-хубавите галерии в България до март 2020 г. 

През август колекцията от избрани творби на триеналето гостува на ХГ „Никола Маринов“ – Търговище, която е негов съорганизатор, заедно с артгалерия „Папийон“, ХГ „Асен и Илия Пейкови“ – Севлиево (септември) и ХГ „Жорж Папазов“ –  Ямбол (ноември). През октомври гостува в Зала „Сирак Скитник“ в Сливен, а през декември – в Стара Загора. Художествената галерия в Пазарджик е седмата галерия, в която Триеналето се показва, и шестата от пътуващата изложба. Следват експозиции в Кюстендил и в София. 

Общо 270 от произведенията, показани по време на експозицията, са включени в пътуващата изложба, която се показва в осем от най-хубавите галерии в България до март тази година.

Повече за пътуващата експозиция разказва Селма Тодорова, президент на Международното акварелно общество в България, в "Артефир".


ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53