Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерките за независимите артисти – събитие на годината

Министерството на културата
Снимка: БГНЕС

След като се оказа, че първоначалното подпомагане на независимите артисти от Министерство на културата по една или друга причина не можа да стигне до всички, преди 2 дни Министерството обяви безпрецедентни мерки за независимия сектор. 

Допълнителни 5 милиона лева ще бъдат предоставени в областта на културата и изкуството. Тези средства ще бъдат насочени към творците и организациите през различни програми – 2,8 млн. лева чрез програми на МК и 2,2 млн. лв. чрез Национален фонд "Култура". 

Диалогът на независимите артисти с Министерството продължава, търси се начин за изравняване на независимия и държавния сектор, за изготвянето на регистър на независимите артисти и още мерки, свързани с бъдещата обстановка. Решенията сега полагат началото на една премислена културна политика.

Мерките и достатъчни ли са те за независимите артисти, коментират Владия Михайлова – куратор и културолог, Елиянка Михайлова – директор на Дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“ в МК, и Диана Андреева – Обсерватория за икономика на културата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Рахнев

"Странично осветление" – монолог на актьора Юрий Рахнев

Книгата "Странично осветление" от актьора Юрий Рахнев е яростен монолог на един фоторепортер, градски човек, тръгнал по следите на заплатената история. Юрий Рахнев е роден в Бургас. Изучавал е социологически и културологични теории в Бристолския университет. Работил е като фотожурналист, участвал е в игрални филми, сериали и телевизионни..

публикувано на 16.04.24 в 18:54

Фотографска изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти

"Небеса" (The Heavens) е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики, на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти. В продължение на повече от две години двамата посещават тринайсет офшорни центъра, олицетворение на укриване на данъци,..

публикувано на 16.04.24 в 17:29

Потопените български села в артистичен проект

Изложбата "Изгубени под водата" прави артистично изследване на емоцията и спомена за потопените български села по времето на социализма, които са изселени заради масираното строителство на язовири.  Създателките на проекта Ралица Каменова и Стела Бизева разказват, че едно от потопените села е част от тяхната семейна история и така се заражда..

публикувано на 16.04.24 в 17:15

България представя тревожна артинсталация на Венецианското биенале 2024 г.

STIR е многократно награждавана глобална медийна къща и кураторска агенция. Това е разностранна организация с дигитални и физически платформи, която е основана през 2014 г., за да раздвижи творческата мисъл, практиката, дискурса и индустрията, като същевременно насърчава, разпространява и насърчава творчеството и иновациите в областта на дизайна,..

публикувано на 16.04.24 в 16:00
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35