Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Ботйов:

Христо Ботев – най-висша духовна мярка и символ на нацията

Боян Ботйов - правнук на Христо Ботев
Снимка: БГНЕС

За мен Христо Ботев, като историческа личност, е съчетание между думи и дела, най-кратко казано. Това сподели в "Нашият ден" Боян Ботйов, правнук на поета революционер Христо Ботев и председател на фондация "Христо Ботев": 

Единство на думи и дела

"Човек от плът и кръв, един гений, който оставя на България двадесет и няколко стихотворения, едно по-малко познато гениално публицистично наследство и разбира се, живот, отдаден за свободата на България – тази велика саможертва, която извършва той заедно със своите 209 четници от Ботевата дружина."

Духовна мяра и непостижим идеал

"Да, наистина е бил съвършен. Това е човек, който идва на тази земя със знаците на своята предопределеност, както всички велики личности. Съдбата му определя особена роля – чрез своя гений и дело да осмисли цялата Възрожденска епоха и да стане най-висша духовна мярка на нацията и неин символ."

Ботев по света

"Много са преводачите на Ботевото творчество по света – над 40 са езиците, на които е преведена поезията му и части от неговата публицистика, от прозата му. Той е един световнопризнат творец. И ако България беше една Велика сила, каквато е била през Средновековието, той щеше да е сред пантеона на най-известните световни творци и борци за свобода."

Мисията на международната фондация "Христо Ботев"

"Вече 25 години работим да пробуждаме съзнанието на младите хора с творчеството и с делото на Христо Ботев. Връчваме всяка година награда на преподавател в областта на хуманитарните дисциплини на Деня на будителите в различни градове. Много Ботеви вечери, викторини, много работа имаме с младите хора в стотиците училища, носещи името на Ботев. Стремим се да го представяме като една творческа и революционна завършена личност. Младите хора имат нужда от това и те си дават ясна сметка какви са нашите национални герои, какво трябва да вземем от миналото и да го пренесем в днешния ден, за да бъдем достойни наследници на тези, които осигуриха свободата на България."

Почит към Ботев

"Всеки преценява как да почете Ботев и неговите съратници и всички загинали за свободата на България – с минута мълчание под воя на сирените, с препрочитане на неговото творчество, с цвете пред негов паметник... Това е вътрешна потребност и избор на всеки от нас."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08