Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НЛО и Булкосмос няма

България няма своя национална космическа програма

На 2 юли Георги Иванов празнува 80-ия си рожден ден
Снимка: БГНЕС

Големите пробиви на страната ни в космическите изследвания засега като че ли са в миналото. Имаме изследователи и учени на световно ниво, но те нямат възможност за реализация у нас.

"Американската космическа програма се нарича НАСА, руската – Роскосмос, а никой не знае как се казва българската, може би защото такава липсва. Никое правителство не е създало подобна програма" – каза в "Нашият ден" с ирония, но и с немалка горчивина, проф. Цветан Дачев от Института за космически изследвания при БАН.

Разговорът за напредъка на космическите изследвания и нашата роля в тях започва с куриозния факт, че различни организации настояват датата 2 юли да бъде обявена за ден на НЛО. 

От позицията на професионалната си експертиза и дългия си опит в космическите изследвания проф. Дачев твърди, че "НЛО не би могло да бъде обект на сериозно изследване и че вероятността за близки срещи от трети вид клони към невъзможност. 

Предвид огромните размери на космоса, вероятността две достатъчно развити цивилизации да се срещнат е нищожна."

За сметка на това можем да честитим рождения ден на първия български космонавт, Георги Иванов, който на 2 юли става става на 80 години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Деница Пенева в Националния природонаучен музей на БАН

В Националния природонаучен музей при БАН беше официално открита самостоятелната изложба на Деница Пенева “ILLUSTRATORIUM II”. Изложбата представя избрани произведения на авторката от тематични изложби и пленери на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори – ДАФНИ и участия в проекти с научни илюстрации.  "В изложбата..

публикувано на 29.03.24 в 16:20

Тъмната страна на светлото минало

В масовото съзнание върви един мит – митът за спокойния и безопасен живот през социализма. А е мит, защото – оказва се, изобщо не е така: в тоталитарните години е имало не по-малко, че дори и повече тежки нарушения на живота, личното достойнство и собствеността, отколкото в годините на демокрация и пазарна икономика. Разбираме това от книгата на д-р..

обновено на 29.03.24 в 14:52

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35