Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестиращи в чужбина:

Българите навсякъде сме една общност, съпричастни сме с протестите

Снимка: БГНЕС

Пореден 26-и ден на протести с искания за оставки на правителството и на главния прокурор блокират възлови кръстовища в цялата страна, а българите в чужбина в два поредни дни напомниха за себе си, за многолюдността си и за факта, че ги интересува какво става в родината им.

В подкрепа на българите у нас е и българската диаспора в големите европейски градове. Димитър Моллов от Виена, Александър Детев от Берлин, Стефани Лалева от Лондон.

Димитър Моллов, един от организаторите на протестите във Виена, сподели в "Нашият ден" своята гледна точка за събитията:

"Протестите при нас преминаха съвсем нормално, събраха се около 250 души. Поискахме това, което всички в България искат – оставката на главния прокурор, оставка на правителството, обърнахме внимание, че Доган и Пеевски са силно намесени в управлението на държавата и са се сраснали с мафията. Събират се подписки, запознаваме цяла Европа с това, което се случва в България и разбира се, помагаме на нашите сънародници, които протестират. Запознаваме австрийските власти, нашето посолство, Европейската прокуратура.Подписката ще отиде и в Брюксел. Това се прави не само от Виена. Целта ни е гласност и да покажем, че българите в България не са сами. Навсякъде по света, където има българи, те подкрепят нещата, които се случват в България."

Александър Детев от българската секция на Дойче веле разказва: 

"Вече повече от 2 седмици българи, живеещи в Германия, организират протести, за да демонстрират подкрепата си към недоволството в родината. Те излизат пред дипломатическите представителства на България във федералната република и на ключови места в най-големите градове. Всичко започна с протести в Берлин и в Кьолн на 16 юли. "Българите навсякъде сме една общност и това е проява на съпричастност", казва един от пронтестиращите в Берлин."

Стефани Лалева, инициатор на протестите в Лондон, заяви в "Нашият ден":

"Събираме се пред българското посолство в Лондон, всеки ден има различен брой хора. Най-масовият ни протест беше на 16 юли. Има млади и възрастни хора. Исканията са ни: върховенство на закона, оставка на главния прокурор и на кабинета на Борисов, електронизация на цялото правителство и прозрачност на административно ниво, както и съд и затвор евентуално за всички политици, които са участвали в управлението на държавата от 1989 г. насам. Нашите искания от години не се чуват. Затова мисля, че е крайно време да излезе народът по улиците и да си иска справедливостта."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53