Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Пейо Яворов

Премълчаната история на фалшивия Яворов

Каква е крайната цел – далавера или само миша стъпка към по-голяма подмяна на историята на ВМРО и българския характер на организацията? Кой има полза от всичко това? Защо точно тези двама големи поети – Вапцаров и Яворов, свързани с Македония, са обект на..

публикувано на 05.02.20 в 17:15

Другата България – там, на Волга

България се гордее, че е най-старата европейска държава, запазила едно и също име през вековете, но това е вярно за нашата България, Дунавската, докато има и друга, на Волга, която – въпреки че вече е изчезнала от политическата карта на света, за времето си..

публикувано на 30.01.20 в 08:50
Проф. Йордан Баев, Румен Леонидов и Алексения Димитрова

10 ноември в секретните доклади на посланик Сол Полански

Какво пише в рапортите на американския посланик в София за падането на Тодор Живков през 1989 г.? Как Великите сили са приели събитията в България на 10 ноември 1989 г.? Били ли са информирани и подготвени за замислените в Москва партийни преврати? Каква..

публикувано на 22.01.20 в 17:15
Йоана Митева, проф. Стоянка Кендерова и проф. Симеон Евстатиев

История на ориенталистиката и ислямознанието: 45 години арабистика в България

В момента, когато в Близкия изток отново се разгаря конфликт, от който може да тръгне дори световен пожар, българската арабистика и ислямознание честват своя 45-годишен юбилей. Тръгнала като клон на османистиката, тя се отделя в средата на ХХ век и..

публикувано на 15.01.20 в 17:15

Премълчаните тайни на зографското съсловие

Какво още не знаем за професионалните тайни на българските майстори, изпод чиито вълшебни ръце са излезли десетки шедьоври, онези църковни стенописи, чието символно значение е забулено в мистерия? Зографите не само са използвали таен език, включващ..

публикувано на 08.01.20 в 17:15
Проф. Георги Робев

Премълчаната история на явлението Георги Робев

Георги Робев – диригентът, професорът, бащата, педагогът, музикантът, държавникът. Личност с осъществена мисия, за която няма паметна плоча, нито столична улица, но има Софийски камерен хор „Проф. Георги Робев“ и Хорова капела „Георги Робев“...

публикувано на 25.12.19 в 17:00

Красивият шепот на старите къщи

Мариана Екимова-Мелнишка и Александър Н. Геров са двама български интелектуалци – тя преводач и преподавател по английски, той – математик и фотограф, захванали се със задача, за която е редно да получат адмирации: разказват историите и показват лика на..

публикувано на 18.12.19 в 17:15

Николай Хайтов, писателят с многото лица

В навечерието на Никулден отбелязваме в броя на „Премълчаната история“ 100-годишния юбилей на писателя Николай Хайтов. Авторът на „Диви разкази“, „Шумки от габър“, „Родопски властелини“ е роден на 15.ІХ.1919 г. в родопското село Яврово. Първоначално..

публикувано на 04.12.19 в 17:10

Зад завесата на прехода – поглед отвътре

След 30 години пълзяща демокрация, след краха на наивните ни надежди и сринати политически митове може би всичко знаем за онова, което преживяхме като преки свидетели на проточилия се с десетилетия преход...  Станахме свидетели на промените около нас – от..

публикувано на 27.11.19 в 17:10

Ньой, 27.ХІ.1919 г.

На 27 ноември преди 100 години в парижкото предградие Ньой е подписан договорът, с който победителите от Антантата сключват мир с победената България. Ньойският договор е една от трагичните страници в българската история, тъй като от територията на..

публикувано на 20.11.19 в 17:05