Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Български градинари в Унгария през 30-те години на ХХ в.

Българският градинарски поход в Европа и по света

Какви и кои са първите дипломати без дипломатически паспорти, които са разпространили славата на България още преди тя да е възкръснала като държава? Това са българските градинари. Веднъж посветени в тайните на новата професия, те решават да отворят..

обновено на 05.09.19 в 10:09
Николай Аретов, Пламен Митев, Митко Новков и Светослав Риболов

Екзархията, Православието, българите, свободата

На 27 февруари 1870 г. със султански ферман е учредена българската Екзархия – дата, която се явява връх в дълголетните борби на българите за самостоятелна църква. За да се стигне до тук, изминат е труден, дори бих го нарекъл трънлив път, тъй като..

обновено на 29.08.19 в 09:43
Людмил Леонидов, Радка Казанджиева, Огняна Маждракова-Чавдарова и Румен Леонидов

Премълчаните събития и факти от живота и гибелта на Васил Лъвский

Акцентите в предаването са свързани с последните проучвания на българските историци, изследващи трагичната съдба на Васил Иванов Кунчев. Поканил съм доц. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, чиято книга „Васил Левски сред своите в родината и отвъд Дунава“..

обновено на 22.08.19 в 11:10
Бойко Беленски, Петя Йотова, Митко Новков и доц. Цветелин Степанов (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“

Размирици в ранната българска държава: хан Телериг

След установяването на Аспарух в пределите на североизточния край на византийската империя и последвалото укрепване на прабългарската държава при сина на Аспарух Тервел, в управлението на прабългарското ханство настъпват сериозни турбуленции в..

обновено на 15.08.19 в 11:02
„Матей Миткалото“, художник Калина Тасева

Премълчаната история на отец Матей Преображенски

Днес ще се опитаме най-сетне да изговорим премълчаната история на българина Матей Петров, по-известен като отец Матей Преображенски, за когото най-вече знаем, че е съратник на Дякон Левски, негов най-верен другар. Истината е по-различна. Както Йоан..

обновено на 07.08.19 в 17:05
Вячеслав Молотов подписва пакта за ненападение между Германия и СССР. На заден план в средата: Йоахим фон Рибентроп и Йосиф Сталин.

От пакта „Молотов – Рибентроп“ до 38-ия паралел

В разгара на лятото на 1939 г. в Москва е сключен Пактът „Молотов – Рибентроп“, с който се дава действителен картбланш за започване на Втората световна война. Споразумението, чиято подготовка върви от пролетта, е подписано на 23 август и само след 8 дни..

публикувано на 31.07.19 в 17:15
Никола Григоров, Румен Леонидов и проф. Никола Алтънков (отляво надясно) в студиото на предаването.

Премълчаният Член 108 – три пъти изменян, но не отменен

По този член са осъждани хора за критични и подигравателни изказвания срещу режима и негови функционери, за разказване на вицове, писане на позиви и лозунги, за разобличаване на престъпления на хора от държавния апарат, за разпространяване или притежаване..

публикувано на 24.07.19 в 17:10

Разстрелът на Николай ІІ – факти и интерпретации

Има събития, които отекват през годините със своята трагичност и патетичност. Едно от тях, без съмнение, е разстрелът на Николай ІІ и неговото семейство в Ипатиевския дом в Екатеринбург от болшевишки отряд начело с Яков Юровски, зам.-командир на Уралската..

публикувано на 17.07.19 в 17:05
Пенчо Чернаев, Владимир Арденски, Румен Леонидов и Мария Петкова

Първите български учители християни в родопските села

След Освобождението голяма част от българските християни не са особено загрижени за образованието на децата си, в тях те виждат преди всичко помощници в кърската работа. И все пак при тях учителят на почит, първенците и хората от еснафа дават „мило за..

публикувано на 10.07.19 в 17:05
Фрагмент от плаката на филма

Владимир Сис, българският чех

Чехите, водени от идеята за славянството, почти веднага след образуването на българската държава (каквато те нямат чак до 1918 г.) се насочват към новосформираната суверенна политическа единица, за да подпомогнат според силите си нейното добруване...

публикувано на 03.07.19 в 17:10