Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Истини във фикцията

Напоследък в българското литературно пространство историята придобива (или може би е по-добре да се каже си възвръща) все по-голяма ценност. Романи с историческо съдържание – „Възвишение“ и „Чамкория“ на Милен Русков, „Една и съща нощ“ и „Животът няма втора..

публикувано на 02.01.19 в 17:10
„Обсадата и разрушението на Йерусалим от римляните

Премълчаната история на Йерусалим

Какво знаем за Столицата на света, за Световното духовно средище? Най-вече, че е политическа „ябълка на раздора“ между израелци и палестинци. Но малцина днес се сещат, че Йерусалим е между най-старите градове на планетата – датира от около 4-то хилядолетие..

публикувано на 27.12.18 в 10:50
Емил Джасим, Митко Новков и доц. Веселин Методиев (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“

Новите теми в учебниците по история

Началото на учебната година 2018/2019 бе белязана с влизането на теми за историята на България по време на социализма. Същевременно дойде новината, че Георги Марков също влиза в учебните планове. Безспорно, необходими иновации, но дали ще изпълнят те..

публикувано на 19.12.18 в 17:15
Творба на Николай Ростовцев

Премълчаната история на белогвардейците в България

Темата за белоруската емиграция, която след 1917 г. намира спасение в България, много рядко става център на общественото ни внимание. И ако по време на диктатурата на пролетариата тя бе съзнателно премълчавана, то през последните демократични години..

публикувано на 12.12.18 в 17:15
Николай Поппетров, Митко Новков и Филип Филипов (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“

Барутният погреб във фокуса на Форин офис

Балканските войни (1912-1913) са смятани от историците като прелюдия към големия конфликт от 1914-1918 г. – Първата световна война. Ето защо е интересно да се видят мненията на Великите сили за този балкански конфликт, изправил първоначално съюзените..

публикувано на 05.12.18 в 17:15
От ляво надясно: проф. Никола Алтънков, Асен Генов, Румен Леонидов и Гроздан Караджов

Русия се завръща на Балканите

Геополитиците наричат Балканите Югоизточна Европа, където Русия на Владимир Путин умело използва проблемите на Запада, за да се настани в държавите от региона. Как Кремъл саботира реформите и особено процеса на интеграция на Западните Балкани, как успява да..

публикувано на 28.11.18 в 17:45
Отляво надясно: проф. Чавдар Попов, Митко Новков и Минчо Събев

Музеят вчера, днес, утре

Музеят е място на паметта, което като културна институция го прави все по-актуален и в центъра на общественото внимание. Музейното дело в България има своите дълбоки традиции, своите специфики и своите предизвикателства, които, разбира се, понякога..

публикувано на 21.11.18 в 17:20

Премълчаната история на Атлантида

Темата на предаването е отвъд въпросите защо, кога и как изчезна Атлантида и не става дума за историята на Атлантите, а по-скоро за метафора, която ни отпраща назад към Сътворението. Появата на цивилизацията ни се свързва с остров, изчезнал след катаклизъм..

публикувано на 14.11.18 в 17:20
Проф. Симеон Евстатиев и проф. Георги Каприев в студиото на

Салафизмът – същност, разновидности, перспективи

Салафизмът е течение в исляма, което пледира за чистота на вярата. Това определение – макар и вярно, е твърде общо, а и подвеждащо – няма един-единствен салафизъм, а различни течения в границите на общото настояване за връщане към изконните постулати на..

публикувано на 07.11.18 в 17:10
Георги Василски

Премълчаният радиочовек Георги Василски

Навършиха се 40 дни, откакто ни напусна радиочовекът Георги Василски (1954 - 2018), който 36 години от живота си отдаде на Българското национално радио. Коварната болест, която дълго време не успяваше да сломи физически най-слънчевото същество, работещо в..

публикувано на 31.10.18 в 17:50