Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Аделина Филева, Митко Новков и Красимир Илиев в студиото на

Изкуство и емиграция – вътрешна и външна

В СГХГ успоредно стоят две изложби – на Александър Добринов, прочутия карикатурист и шаржист, и на Елиезер Алшех – един от най-интересните български художници от 30-40-те години на ХХ век, които сякаш нямат помежду си преплитания и пресечки. Двете..

публикувано на 17.10.18 в 17:10
Валентин Стоичков, Борис Сандански, Ангел Джонев и Румен Леонидов в студиото на

Премълчаната история на едно истинско въстание

Наскоро отбелязахме 140-годишнината от Кресненско-Разложкото въстание, което в продължение на десетилетия стоеше в ъгъла на националния ни летопис и което е известно предимно на дипломираните историци. Каква е причината за това въстание да не знаем почти..

публикувано на 10.10.18 в 17:10
Доц. Морис Фадел,  доц. Пламен Дойнов и Митко Новков в студиото на

Поколения и цензура в литературата на социализма

До 1989 г. българската литература беше доминирана от т.нар. „априлско поколение“, обсебило властовите механизми в културното поле. И независимо  че имаше опити това поколение – ако не да бъде изместено от престола, то поне да бъде плахо оспорено било от..

публикувано на 03.10.18 в 17:05
Митко Новков и Антония Ковачева в студиото на програма „Христо Ботев“

София – град на филмовата памет

София, столицата на България, е столица и на българското кино. Именно тук Васил Гендов снима първия български филм „Българан е галант“, тук протичат снимките на още много български кино-творби. На тези паметни места за българското кино, на столичните..

публикувано на 26.09.18 в 17:05
Иван Николов, Румен Леонидов и проф. Лизбет Любенова (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“

Премълчаната история на Охридската архиепископия

В предаването участват историците проф. Лизбет Любенова и Иван Николов, главен редактор на сп. „Македония – България“. Двамата познават в детайли както историческите подробности около появата на Охридската ерхиепископия, така и скритите моменти с драмата..

публикувано на 19.09.18 в 17:25
Доц. Алексей Кальонски, Митко Новков и доц. Александър Николов (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев”

Християнство и ислям в ранното Средновековие

Християнството и исляма по силата и на исторически, и на верски обстоятелства са две религии, непрестанно съприкосновяващи се една друга. И това става още от най-ранни времена, когато арабската инвазия откъсва от тогавашните християнски държави огромни..

публикувано на 12.09.18 в 17:05
Гробницата на княз Александър I Батенберг в столицата, в близост до Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Премълчаната история на Александър I Батенберг

На 5 април 2017 година се навършиха 160 години от рождението на княз Александър Батенберг, наречен Съединител. Тази годишнина бе напълно премълчана от днешните ни медии дума за български държавник, който е пожертвал трон и династия за бъдещето на..

публикувано на 05.09.18 в 17:05
Архивохранилище на Държавна агенция „Архиви“

Документи и архиви в/от дигиталната ера или какво ще остане от нас за потомците

Въпросът, какво ще остане от нас за потомците във време, когато пишем имейли, публикуваме във фейсбук и в електронни издания и изобщо не пишем писма на хартия или на друг, нека го наречем по-материален носител, е вълнуващ и належащ. Защото – ако помислим..

публикувано на 29.08.18 в 17:05
Тошо Дончев по време на награждаването му

Спасяването на българските евреи – гледни точки, мнения, становища

В новата история на България има събитие, което не може да не ни изпълва с гордост – спасяването на българските евреи от старите предели на страната от зловещите газови камери на нацистките концлагери. Въпреки това обаче около този акт продължават да..

обновено на 15.08.18 в 17:02
Проф. Лилия Илиева, Момчил Тодоров, Румен Леонидов и Цанко Серафимов

Премълчаната история на Петър Богдан Бакшев

  „Защитата на честта, още повече тази на родината, надминава всичко, тъй като животът и честта са равнопоставени.“ Тези думи на Петър Богдан Бакшев, автор на новооткритата най-ранна известна българска история, бяха изведени от нейната откривателка проф...

публикувано на 08.08.18 в 17:05