Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Мезешка крепост

Твърдината – постоянен спътник на цивилизацията

Откак свят светува, хората са строели укрепления, крепости, различни фортификационни съоръжения. От Китайската стена до днешните дотове и "укрепрайони" в Украйна – не само воините, но и мирното население са търсели начин да се укрият и предпазят от..

публикувано на 04.08.22 в 12:35

Шпионски мрежи и завери

С изгонването на 70-те служители в Посолството на Руската федерация в България неочаквано прожекторите осветиха може би едно от най-закътаните пространства на политическата дейност – това на шпионите. Шпиони е имало винаги, още в древен Египет фараон..

публикувано на 28.07.22 в 09:10
Виолета и Христо Фотеви, Иван Теофилов и Марина Маринова (седнали)

Артбохемството като историческо явление

Бохемство е имало винаги, но някои негови проявления, особено около и след средата на миналия век, се очертават в исторически план като заредени с политическо, социокултурно и дори философско значение обществени метаморфози. За нашето артбохемство в..

публикувано на 21.07.22 в 09:45

Смъртта на Ботев – от чужди или от свои?

В българската история има две събития, които продължават да задават въпроси и да нажежават емоциите – предателството на Левски и смъртта на Ботев. Забележително е, прочее, че с личностите на двамата светли българи са свързани и други още две..

публикувано на 30.06.22 в 08:10
Правителството на Филип Димитров

Премълчаната история на правителствения преврат през 1992 г.

Какви са приликите и разликите между днешните събития и онези през далечната 1992 г.? Тогава първото демократично правителство на Филип Димитров беше свалено от власт, много преди да му изтече мандатът. И тогава политическата драма болезнено отекна..

публикувано на 22.06.22 в 17:31

Паисий – измерителят на българската памет

300 години от рождението на Пенко или Петър, както е рожденото име на великия ни възрожденец Паисий, са повод да обърнем внимание върху името и делото му. Датата пък 19 юни, която е негов празник според БПЦ, е и знак за разглеждане на историческото му..

публикувано на 16.06.22 в 08:05
Българска хорова капела

Премълчаната история на българското хорово изкуство

То е едно от най-значимите явления, зародило се в българската музикална култура през късния период на Възраждането. Постепенно се усъвършенства и се превръща в професионалната българска композиторска школа. Появява се и първото поколение композитори –..

публикувано на 10.06.22 в 08:10

"Хиляди нападнаха Белоградчик, Видин, Лом"

Въстанието, уговорено да избухне на 1 юни 1850-а, е най-масовото в новата българска история. Големи групи от селяни от българския северозапад излизат да си търсят правата. Размирното и често враждебно към Цариград управление на Осман Пазвантоглу преди..

публикувано на 02.06.22 в 10:10

Македония на фокус

Президентът Петър Стоянов каза преди време, че Македония е най-романтичната част от българската история. В момента обаче тя е като че ли най-проблемната. Но заедно с това тя е и разказ – личен разказ на хора, чиито корени са в тази много изстрадала земя...

публикувано на 26.05.22 в 08:45

Исторически тайни и срамотии

След войната обикновено победителят пише истината за нея, манипулирайки фактите, както му e изгодно. Победителите с повече историческа наглост манипулират повече, а тези с повече чувство за обективност – по-малко. Но изкушени от манипулацията са почти..

публикувано на 19.05.22 в 09:05