Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Поредицата ”Ние в картографията на Изтока и Запада”: всяка сряда през юли в "Радиоенциклопедия"

Картографска реконструкция на Волжка България „Другата” България ще представим според арабописмената картографска традиция: местоположение на българите на Волга - източната граница на Европа и тяхната роля на активен исторически фактор в..

публикувано на 12.07.11 в 12:06

Поредицата "Ние в картографията на Изтока и Запада": всяка сряда през юли в "Радиоенциклопедия"

Ние в средновековната картографска традиция Кога и как създадената от кан Аспарух държава се отбелязва от европейските и арабски географи и историци през Средните векове; изтъкнати представители на арабописмената и европейската картографска традиция;..

публикувано на 06.07.11 в 12:43
Фрагмент от стара карта на Средна Азия, на която ясно си личат имената Bucharia Magna и Bucharia Minor.

В „Радиоенциклопедия” поредицата: „Ние в картографията на Изтока и Запада”

Прародината според картите на древността Има ли ни сред старите народи според Запада и Изтока и къде сме; как е изобразявана прародината, кои сме и кои са съседните ни народи; докъде на запад в Европа стигат българите по време на Великото преселение на..

публикувано на 30.06.11 в 12:21
Флората на Беласица е съставена от около 1200 растителни вида - богатство на Беласица са широколистните гори и особено питомният кестен (на снимката), който вирее до към 900-1000 м.

В „Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през юни: поредицата „Природните резервати в България”

30 юни Резерват „Конгура” в природен парк Беласица Най-големите естествени нахождения от ядлив кестен на Балканите се простират по стръмните била на Беласица под закрилата на резервата „Конгура” и на територията на природен парк Беласица. Над петстотин..

публикувано на 28.06.11 в 08:31
Карта на Европа от 1572 година

В „Радиоенциклопедия” поредицата: „Ние в картографията на Изтока и Запада”

Ние в картографията на Стария свят Откога човекът изобразява своя свят: най-ранните карти, достигнали до нас, и най-ранните - по археологически данни; образът на света в античността, кога се създава прототипът на съвременната карта; българските земи в..

публикувано на 27.06.11 в 08:07

Радиоенциклопедия „Природните резервати в България”: Резерват „Баюви дупки - Джинджирица”

В старо време хората вярвали, че в гъстите гори на местността „Джинджирица” в Пирин бродят зли духове – джинове. Те дори оградили високопланинските поляни със синджири, за да предпазят себе си и добитъка от злите духове. Сега в резервата се пазят..

публикувано на 21.06.11 в 08:29
Сливодолското падало в резервата „Червената стена” е един от най-високите водопади в България (49 м).

Радиоенциклопедия „Природните резервати в България”: Резерват „Червената стена” – земята на орхидеите и на черния бор в България

Залязващото слънце обагря с огнени отблясъци скалите над село Бачково в Средните Родопи. Резерват „Червената стена” е създаден, за да опазва килими от 27 вида орхидеи и родопския силивряк-орфеевото цвете, под най-старите естествени насаждения от черен бор...

публикувано на 14.06.11 в 08:12
Река Костелска извира от дивата и девствена местност Валето на територията на резерват Бяла Крава, в северното подножие на връх Голяма Турла, извисяващ се в живописния Еленски балкан.

Радиоенциоклопедия „Природните резервати в България”: Резерват „Бяла крава”

Резерват „Бяла крава” – живописният Еленски балкан, вековни букови гори и дивеч В дивата местност Валето сърни и елени пашуват на воля в резервата „Бяла крава”. От бистри извори в подножието на връх Голяма Турла започва река Костелска и умножена от..

публикувано на 03.06.11 в 08:18

Поредица ”Слънчевата система – митична и реална”: всеки вторник през юни в ”Радиоенциклопедия”

28 юни Малките големи Много често можем да чуем израза „малкото е красиво”. Макар че когато изследват т.нар. “малки небесни тела”: комети, астероиди, метеорити, астрономите по-скоро имат предвид другото – че те макар и много по-малки по размер в сравнение..

публикувано на 02.06.11 в 08:04

Поредица „Лидери - първостроители на България”: всяка сряда през юни в “Радиоенциклопедия”

22 юни Малкоизвестното за известния Любен Каравелов Какво не знаем и ще ни бъде любопитно да узнаем за големия революционер, философ, етнограф, фолклорист, писател и публицист, автор на „Българи от старо време”? Как европейските и световни процеси се..

публикувано на 01.06.11 в 06:51