Студио „Музика”

вторник
от 19.30 до 21.30 часа

Образователно предаване, изградено на принципа на интервюто и дискусията с повече текст и разговори в студиото. Всяка година се разработва отделна концепция за различни цикли в зависимост от юбилеи, годишнини или идеи на външни сътрудници. Това прави този ден много специален и тематично различен от всички останали вечери.
Екип: Силвия Тихова

Публикации

Сто години от рождението на Трифон Силяновски

Той е български творец със сложна и необикновена съдба, както е сложна и необикновена неговата личност. Той произхожда от видния крушевски род Силяновски: Прадядо му е строил главната църква в Крушево; от същия род са и генералите Георги и Васил..

публикувано на 27.02.24 в 09:10

Спомен за незабравимия Емил Чакъров

Наричат го "Красивият магьосник на палката". И макар че съдбата му позволи да бъде между нас само 43 години (1948-1991), това се оказа достатъчно, за да остави записи с незабравими изпълнения на най-големите шедьоври на оперното, симфоничното и..

публикувано на 13.02.24 в 10:05
Проф. Георги Костов, БНР, 31.10.2014 г.

В памет на композитора проф. Георги Костов

Той създава първия български концерт за кларинет; автор е и на редица други значими творби в областта на класическите жанрове като: Концерт за валдхорна, струнен оркестър и тимпани, Концертино за виола и оркестър, "Поема" за тромпет, струнен..

публикувано на 06.02.24 в 09:40

Иван Спасов – неуморният новатор

Определят Иван Спасов като един от основоположниците и апологети на българския музикален авангард. Композитор, пианист, диригент, педагог, музикален общественик и публицист – във всички тези направления той отстоява идейно-художествените си и естетически..

публикувано на 23.01.24 в 10:42

Паул Хиндемит – всестранният класик

Немският композитор Паул Хиндемит е един от най-всестранно надарените творци, живели и творили през първата половина на XX век. Роден на 16 ноември 1895 г. във Ханау, близо до Франкфурт, в семейството на художника и декоратор Роберт Хиндемит и съпругата..

публикувано на 19.12.23 в 10:40

90 години от рождението на проф. д-р Димитър Христов

В две поредни издания –предаването "Студио музика" отбелязва 90-ата годишнина на един забележителен български творец. Това е композиторът, теоретикът, педагог и обществен музикален деец проф. д-р Димитър Христов. Неговата харизма на високо ерудиран..

публикувано на 05.12.23 в 10:35

"Мишовите звукови пейзажи" – фестивалът на другата музика

В изданието си на 7 ноември, вторник, от 19.30 ч. предаването "Студио музика" е посветено на един български музикант, чийто неуморен дух непрестанно търсеше и винаги се стремеше да надхвърли пределите на познатия хоризонт. Често определян като авангардист..

публикувано на 07.11.23 в 09:35

Георгита Бояджиева – откровено за виолончелото и музиката

Предаването "Студио "Музика" представя на своите слушатели Георгита Бояджиева – една дама, която никога не оставя публиката равнодушна с интерпретациите си на автори и творби от барока до наши дни и чиято поява на сцената винаги е очаквана с интерес...

публикувано на 23.10.23 в 09:25

Красимира Стоянова – песента на сърцето в багри и звук

Сопраното Красимира Стоянова е един от най-ярките представители на съвременното българско вокално изкуство. Родена във Велико Търново, нейното съприкосновение с музиката се случва чрез цигулката, която е и нейна основна специалност в Русенското музикално..

публикувано на 10.10.23 в 08:50

Карол Шимановски – основоположникът на съвременната полска музика

На 3 октомври, преди 141 години се ражда един забележителен творец, не само от европейска, но и от световна величина, чиито талант се разгръща пълномащабно в полето на няколко изкуства. Той е композитор, пианист, педагог, музикален критик, пътешественик,..

публикувано на 03.10.23 в 09:35