Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иво Христов: Възможна е надпревара във въоръжаването между САЩ и Русия

2
Снимка: БГНЕС



Пред глобален хаос ли се намира светът, кои са големите световни играчи и дали е възможна ядрена война? Ще последва ли надпревара във въоръжаването между двете суперсили САЩ и Русия. Ще се променят ли отношенията САЩ-Турция след освобождаването на сенатор Брънсън. По тези и други геополитически и политически актуални теми Радка Петкова разговаря с проф. Иво Христов - преподавател в Софийския университет. Той бе в Кърджали с колеги от парламентарната група на БСП и заедно с младежите от БСП в Хасково и Кърджали коментираха аспекти от стратегическия документ на левицата, който се подлага на широко обсъждане в страната.  "Излизането на Съединените щати от договора за ракети със среден и малък радиус на действие ще означава ново развитие на надпреварата във въоръжаването, ще означава разполагането на такова американско оръжие на европейския континент, ще означава и руски контраотговор, много бърз при това. Европа потенциално може да се превърне в зона на ядрени бойни действия", казва социологът в интервюто за радио Кърджали.

Р.П. - Професор Христов, на 9 ноември, вицепремиерът Екатерина Захариева заяви, че България ще бъде причина в целия Европейски съюз да не може да бъде прилагана Истанбулската конвенция. Така отговори на ваш въпрос. Имате ли действително повод за гордост?

Проф. Иво Христов - В отговора на г-жа Захариева има две взаимоизключващи се твърдения, които показват, че е пропуснала уроците по формална логика, ако въобще ги е взимала...От една страна тя заяви нещо, което е абсолютно невярно фактологически. Че заради България страните от Европейския съюз нямало да прилагат т.нар. Истанбулска конвенция, което просто не е вярно. Първо, шест страни също не са ратифицирали Истанбулската конвенция, но тя очевидно не прави разлика между подписване на един международен договор и ратифициране на един международен договор, които са два акта различни. А от друга страна, самата тя...

Р.П. - Само да уточним, ратифицирането е правен акт, а подписването е съгласие...

Проф. И.Х. - Да, да, но те и двете са правни актове, но едното, всъщност ратификацията, се изисква от съответните парламенти на съответните страни съгласно Конституцията им, за да може международен договор да произведе действие юридическо. А второто й теза, категорически противоречеше на първата й, и тя каза, че макар че всички страни, които са подписали и ратифицирали конвенцията, могат да си я прилагат. Тоест или заради България те няма да я прилагат, или пък въпреки България, те ще я прилагат. Да си избере един от двата отговора.

Р.П. - След посещението на Екатерина Захариева в САЩ, знаем, че тя се срещна там с държавния секретар Майк Помпейо, дали сме станали по-ценни съюзници. А знаем, че Америка за пореден път отказа, да премахне визите за България. Дали ни считат за държава от третия свят?

Проф. И.Х. - Преди известно време, преди повече от две години в едно интервю бях заявил три неща, за което след това бях остракиран непрекъснато. Казах: "България няма никога да влезе в Шенген, поне в обозримо бъдеще", и това се потвърди. След това казах, че България никога или поне в обозримо бъдеще няма да влезе в зоната на еврото, и това също се потвърди. И третото, което сега също ще кажа е, че България в обозримо бъдеще спрямо нея няма да отпадне безвизовия режим за Съединените щати. Вие си отговорете какво доверие имат към нас, нашите т.нар. съюзници.

Р.П. - Едностранният отказ на Тръмп от договора за неразполагане на ракети със среден и малък обсег на действие ще доведе ли до неконтролируема надпревара във въоръжаването и ще стане ли в такъв случай България в мишена, в цел за руските ракети.

Проф. И.Х. Да, и това е най-важният и най-животрептущият въпрос особено на фона на нашите балкански тук трагикомедии. За съжаление, излизането на Съединените щати от договора за ракетите със среден и малък радиус на действие, ще означава, ново развитие на надпреварата във въоръжаването, ще означава разполагането на такова американско оръжие на континента, ще означава руски контраотговор, много бърз при това. Вероятно с балистични ракети с малък и среден радиус на действие, предполагам модификация на ракетите "Ярс", които в момента са балистични ракети с далечен радиус на действие. Ще означава, че Европа потенциално може да се превърне в зона на ядрени бойни действия и ще означава, че се връщаме към състоянието на Европа в далечната 82-година, т.е. когато тя беше поставена пред противопоставянето на американските Пършинг и Круз и съответно руските СС-20.

Р.П. - По време на Студената война действаше една доктрина на ядрено сдържане, дали и сега не може да се очаква нещо подобно?

Проф. И.Х. - По време на Студената война имаше САЛТ 1, след това беше подписано споразумението за САЛТ 2. По време на Студената война, имаше твърде много други балансиращи механизми и най-вече паритет, относителен, в ядреното въоръжение на двете Суперсили - Съединените щати и Съветския съюз. Сега едната суперсила, е решила, че другата, Русия, е достатъчно слаба и тя следователно може да бъде унищожена в бърза, скоротечна, конвенционална или комбинирана - конвенционална и ядрена война. Да не говорим, че има трети играч, който го нямаше тогава, по време на Студената война, и той се нарича Китай. Следователно, уравнението придобива поне три страни - Русия, САЩ и Китай, и нещата стават много по-заплетени, отколкото можем да си представим. Но за съжаление, на власт в големите страни влязоха политици, които никога не са участвали във война. Това според мен се отразява крайно негативно върху техния начин на мислене и самият факт, че те допускат, дори и ограничена ядрена война показва с какви хора си имаме работа. 

Чуйте цялото интервю с проф. Иво Христов в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
 Десислава Лазарова

"Градски приказки" снима филм за кукерите от Ивайловград

Къде летуват кукерите? В търсене на отговор на този въпрос Десислава Лазарова и Ева Димитрова от ютуб канала "Градски приказки" започват да снимат филм за кукерите от Ивайловград.  Двете дами тръгват по следите на кукерите от Ивайловград още от януари, по време на празника Сурва в Перник.  Идеята е на Десислава и е стара, отпреди 5-6 години, но..

обновено на 27.03.24 в 21:03
д-р Диана Вълчева

Д-р Вълчева: Туберкулозата е лечима, но профилактиката ѝ е изключително важна

Леко увеличение в заболеваемостта от туберкулоза сочат данните за първите три месеца на тази година в сравнение със същия период на миналата. От януари досега новорегистрираните с това заболяване са 8 души, като четиримата са от едно семейство. Сред тях са 17-годишна майка и едногодишното ѝ бебе. В началото на миналата година новите случаи са били..

публикувано на 27.03.24 в 15:14
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Навършват се 111 години от Одринската епопея, почитаме българските бойци и тракийските бежанци

На 26 март се отбелязват 111 години от битката при Одрин, щурма на българската армия и падането на смятаната за непревземаема Одринска крепост. Едновременно с това честваме и Деня на Тракия. На тази дата си спомняме за героизма на българските воини, загинали през Балканските войни (1912-1913 г.), както и за страданията на хилядите тракийски..

публикувано на 26.03.24 в 18:26
Димитър Неделчев

Димитър Неделчев: Бивши кукери няма

Бивши кукери няма, това ти е в кръвта. Запалиш ли се един път и няма отказване, категоричен е Димитър Неделчев. Той е кукер и син на основателя на кукерската групо в кв. "Лъджа" в Ивайловград Иван Неделчев. Тя е създадена през 1980 г., тогава е и първото ѝ участие на фестивала в Перник. Там иваловградчани печелят наградата на журито за автентично..

публикувано на 26.03.24 в 16:23
Красимир Премянов

България чества подвига на тракийци

Денят на Тракия ще бъде отбелязан в цялата страна на 26 март с поклонение пред паметниците, свързани със съдбата на тракийци, включително и паметниците на Кап. Петко Войвода, като патрон на нашата организация, каза пред Радио Кърджали Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България. Навсякъде тракийските дружества са..

публикувано на 26.03.24 в 08:55
Владимир Колев

Владимир Колев: Българските деца са сред най-добрите по английски език

Българските деца са сред най-добрите в изучаването на английски език. Това сочат наблюденията на директора на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България Владимир Колев. Организацията съществува от 16 години. В момента в нея има 178 активни членове – средни и частни училища, както и езикови центрове от цялата страна. „Членуват всички училища,..

публикувано на 22.03.24 в 17:14
Неделино

Регионалният съвет за развитие решава за спа, туристически и фестивален център в Неделино

Повече за концепцията за интегрирани териториални инвестиции от област Смолян и то в частта, касаеща община Неделино можем да чуем в интервюто на Радка Петкова с кмета на Неделино Боян Кехайов.

публикувано на 20.03.24 в 14:27