Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богатствата на накита и природата показват в Нощта на музеите в Кърджали

За първи път Регионалният исторически музей в Кърджали вади от фондовете си редки експонати - накити и минерали, които ще бъдат представени в изложбата "Минерали и благородни метали - красота в накита". Тя ще бъде открита по време на Нощта на музеите, на 18 май, събота, събитие, набиращо все по-голяма популярност в цяла България, а също и в Кърджали. 
В тази изложба всички отдели на музея представят неща, които досега не сме показвали на посетителите, започвайки от отдел Природа с минералите и благородните метали и след това как човек е пресъздал красотата на накита, разказва Соня Костадинова, уредник в Етнографския отдел. Жените, които са живели по нашите земи в миналото, винаги са искали да бъдат красиви, суетни, категорична е тя и обяснява, че накитите им са зависели от социалното им положение. Ако то е по-високо, то накитите са от сребро и злато, ако не е, тогава се е използвал месинг и бронз.
Едни от изящните експонати в изложбата са направени с филигранна техника. Това е фина бижутерийна техника, при която от метална нишка се изтегля съвсем тънка сребърна или златна и се изработва подобно на нежна дантела. Работата е изцяло ръчна, а занаятът се е предавал в семейството, обяснява Светла Михайлова, уредник  в отдел Нова история. 
Много обаче преди да се стигне до новото време, минералите и скъпоценните камъни и раковините са привличали човешкото въображение. Затова и в центъра на изложбата е витрината на отдел Природа. Показваме ювелирни самородни метали, злато, сребро. Втората тематична група и акцент са ювелирните скъпоценни минерали, като аквамарин, турмалин, гранати, розов кварц, планински кристал. Третата група са биогенните материали - раковините. Представяме два типа седеф - цветен и бял, една от основните суровини за изработка на ювелирни изделия. Цветният седеф е представен от раковината Абалон, която се среща в Индийския и Тихия океан, но е стигнала до българските земи чрез търговия. А Пина Нобилис е рядка мида от Средиземно море и днес е защитена със закон. От нея са се изработвали в миналото влакна, които са наричали морска коприна, разказа Лидия Кирилова от отдел Природа в музея
За Нощта на музеите в Кърджали директорът на историческия музей Даниела Коджаманова очаква отново да има много хора. Хубавото е, че идват семейства с деца. Когато родителите водят детето в музея, споменът е много по-силен, а емоцията различна от тази на посещение с класа, казва тя. И е категорична, че колкото повече родители водят децата си, толкова по-голяма е надеждата, че паметта за миналото ще бъде съхранена, а когато имаме памет за миналото, ние знаем кои сме.


Повече чуйте в звуковия файл. По темата работи Станислава Георгиева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21