Автор:
Божидар Чолаков
Интервю
понеделник 23 февруари 2026 16:20
понеделник, 23 февруари 2026, 16:20
Тодоровден в Момчиловци
СНИМКА: Сийка Суркова
Размер на шрифта
Смолянското село Момчиловци се готви за юбилейно издание на Тодоровден. На 28 февруари жителите и гостите на родопското село ще отбележат празника за 30-и пореден път с богата програма, конни надбягвания и народно веселие.
За подготовката разказа секретарят на НЧ „Светлина“ Васка Мавродиева.
Празничният ден ще започне в 9:00 часа със света литургия в храм „Св. св. Константин и Елена“. В 10:30 часа е тържественото откриване в центъра на селото с участието на танцовите състави към читалището.
По традиция празникът ще продължи с пъстро шествие, водено от гайдарите и жители, облечени в народни носии. Все повече хора изваждат от раклите автентични носии, наследени от баби и дядовци, или си набавят такива от съседни села, за да се потопят изцяло в родопската атмосфера.
В 11:30 часа започват традиционните конни състезания. Очаква се участие на около 20 коня и три магарета. Ще бъдат отличени най-бързият и най-силният кон, най-добрият коняр, най-атрактивната конярка, най-малкият участник, както и носителите на най-автентични носии.
Младите хора от селото тази година поемат изцяло организацията на събитието. По тяхна инициатива към програмата се добавят и атрактивни игри за публиката. Миналата година гостите се включиха в тласкане на бала и майсторско управление на ръчна количка, а сега се подготвят нови изненади.
В празничната програма ще участват танцов състав „Етномагия“ с ръководител Кристина Жилевска, детски танцов състав с ръководител Кристина Гайдарска и гайдарски състав „Момчиловци“ с ръководител Атанас Тодоров.
След награждаването на участниците празникът ще продължи с народно веселие с оркестър „Кайнадина“, а вечерта ще завърши с празнично настроение до късно.
Сред двигателите на инициативата е Тодор Попсавов – един от основателите на възстановения празник. Неговият внук Атанас Жекин също активно участва в организацията и привличането на спонсори, като продължава семейната традиция и ангажираността към съхраняването на обичая.
В Момчиловци ще бъдат отбелязани и предстоящите празници. На 1 март – Деня на самодееца – ще бъдат поздравени местните самодейци. Съвместно с Детска градина „Изворче“ децата ще плетат мартеници в Историческия музей на селото и ще се запознаят с местните традиции.
За 3 март – Националния празник на България – ще бъде почетена 180-годишнината от рождението на единствения опълченец от селото – Вълчо Гайдаров. Пред родната му къща ще се състои кратка литературна програма и поднасяне на венци и цветя в знак на признателност.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков