Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция предизвиква християнския свят със "Света София"

„След като „Света София“ става музей 1934 г. с решение на  МС на Турция с подпис на Кемал Ататюрк, всички мозайки би трябвало да бъдат замазани. От реставраторска гледна точка това не е лошо, защото замазването с вар означава реставриране, запазване за поколенията. Те обаче няма да бъдат достъпни на тези, които искат да им се насладят“. Това каза историкът  проф. Христо Матанов.

Той  подчерта, че църквата дълго време е била джамия и външният й вид с четирите минарета доста добре илюстрира хакта. Монограмите вътре са с имена на фигури от ислямския свят. Актът може да се тълкува по много начини – геополитически, културно и т.н.

По думите на проф. Матанов, християнският свят е заявил негативното си отношение към превръщането на християнския паметник „Света София“ в джамия.

Той припомни обещанието на турския президент, че хората могат  да продължат да посещават „Св. София“, но няма да плащат за вход, което ще бъде удар върху финансовите постъпления на Истанбулската община, която не е на Правителството. "Потокът от хора няма да спре, но когато паметникът стане джамия, те няма да плащат за вход. Няма да могат и да се наслаждават на мозайките, които са византийски и различни по хронология и изпъстрят вътрешността на храма.

„Геополитически Турция се държи предизвикателно спрямо християнския свят и спрямо своя съюзник Русия. Руският Св. Синод в лицето на патриарх Кирил, който е член  на Руския държавен съвет по сигурност, изрази негативното си отношение към факта. Това направиха и Гърция, и държавният секретар на САЩ Помпео.

Турция поддържа линията да бъде предизвикателна към християнския свят и да потъпква наследството на Кемал Ататюрк.“

По думите на проф. Матанов, едно политическо действие на държава обаче, която схваща себе си като свръхсила, има ограничено действие във времето, защото светът се противопоставя, налага и санкции. И в един момент това се забравя, санкциите се оттеглят. Турците доста добре са усвоили това поведение и знаят, че политическите конфликти се забравят, бе категоричен проф. Матанов.

Цялото интервю – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Даниел Стефанов

Няма реална пречка изборите да са 2 в 1

Политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира в програма "Ден след ден" политическата ситуация, възможностите за избор служебен премиер и предстоящите избори. Според него през следващата седмица президентът ще направи своите консултации с политическите партии и записаните в Конституцията възможни кандидати за служебен премиер. Той смята,..

публикувано на 28.03.24 в 16:47
Иван Начев

Има много партии, които искат избори 2 в 1

В края на март се повтаря рефрена "нови избори, и пак предсрочни". Към новата вълна обещания на политиците, за невъзможната ротация и как ще са осъществи гласуването 2 в 1 - разговор по темата с политолога  доц. Иван Начев . Политологът отбеляза, че има две групи от партии, които имат интерес от нови избори.  "Първо са тези, които са позагубили..

публикувано на 28.03.24 в 10:10

Очаква ни много мръсна кампания на изборите

Президентът не бърза с връчването на 3-тия мандат, според мен си изпълнява процедурните задължения по Конституция. Не е неочаквано за мен е и връчването на мандата на ИТН, каза в предаването "Точно днес" пловдивският депутат от ПП-ДБ Росен Костурков. Според него обаче ИТН може и да се опитат да съставят експертно правителство.  Избори 2 в 1..

публикувано на 28.03.24 в 09:46

Пловдив е домакин на форум за дигитализация в образованието

Участници от цялата страна ще дискутират в Пловдив - дигитализацията, иновациите и уменията на 21 век на майсторски клас, организиран от фондация „Световен образователен форум България“ Генералният секретар на Европейската асоциация на училищните директори (ESHA) Пол Бърн, който е и член на съвета на Международната конфедерация на..

обновено на 28.03.24 в 06:38

Протест осуети изграждането на соларен парк в Калугерово

Мирен протест пред сградата на община Лесичово осуети поне за сега изграждането на соларен  парк в землището на пазарджишкото село Калугерово . В него се включиха ловци и жители на няколко села.  Протестиращите се събраха в 14 часа пред сградата на община Лесичово, където на заседанието на Общинския съвет трябваше да бъде разгледано..

публикувано на 27.03.24 в 13:27