Великите европейци

Снимка

„Великите европейци” е поредица радио-портрети на значими фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура, социален живот. 

Тази образователно-развлекателна рубрика на журналиста Пламен Асенов и БНР - Радио „Пловдив” е насочена към широк спектър слушатели, но търси контакт най-вече с младите хора. Излъчва се в ефира на БНР - Радио „Пловдив” всяка сряда между 9.00 и 9.30 часа. Рубриката има и две повторения - в събота след новините на радио Пловдив в 10.00 часа и в неделя - след новините в 22.00 часа.

Заради предизвикателствата на такъв рядко разработван жанр като радио-портрета, целта е да се излезе от линейната биографична схема и да се търси развитие около една или няколко преплетени линии от живота и дейността на съответния герой. Развиват се също и максимален брой връзки към интересни детайли и характерни особености както на собственото време на героя, така и на нашето, слушателското време.

„Великите европейци” е рубрика с дългосрочен характер, която е отворена за сътрудничество и подкрепа от страна на бизнеса и заинтересовани обществени организации.

Автор и водещ: Пламен Асенов



Великите европейци - Изъмбард Кингдъм Брунел

Стинг, Балада за „Великия Изток” През 1859-та инженер Брунел най-големия параход направи със парен котел. 19 хиляди тона стомана оформиха мощния кил в онзи град, където по-рано се изковаха портите на самия ад. И подписът..

публикувано на 14.12.16 в 11:32

Великите европейци - Марк Аврелий

Император Марк Аврелий, философ – така обозначаваме духа на един човек, който е жив и до днес, независимо че тялото му е разсипано в прах преди 19 века.  „Душица си, която мъкне труп” – с тези думи, според някои твърде драстичен, а според други..

обновено на 07.12.16 в 09:48

Великите европейци – Роберт Шуман

Роберт Шуман е сред най-известните композитори от епохата на романтизма. Чудя се – защо не слушаме това негово „Мечтание” задължително поне веднъж на ден, например със следобедния чай. Толкова е вдъхновяваща с красотата си тази музика, че няма дори да..

обновено на 30.11.16 в 15:07

Великите европейци - Кристиан Хюйгенс

„Светът е моя родина, науката е моя религия” – това са думи на самотника Кристиан Хюйгенс.  Макар и до днес да ползваме някои негови открития, името му вече не е чак дотам известно на широката публика, както през родния му XVII век. За сметка на..

публикувано на 23.11.16 в 10:03

Великите европейци - Хенрик Сенкевич

„С огън и меч”, „Потоп”, „Пан Володийовски” – това са заглавията на книгите от знаменитата трилогия на полския писател Хенрик Сенкевич.  Който не я е чел в ранна юношеска възраст, все едно е пропуснал да прочете романите на Александър Дюма,..

публикувано на 16.11.16 в 10:15

Великите европейци - Жан-Жак Русо, втора част

„Човек се ражда свободен, а навсякъде е в окови” – с това прочуто изречение започва трактатът на Жан-Жак Русо „За обществения договор”. Вече два века и половина тези думи се цитират безразборно и се възприемат като светата истина.  Да помислим..

публикувано на 09.11.16 в 10:10

Великите европейци - Жан-Жак Русо, първа част

Бедни мой Жан-Жак! Така в своите автобиографични „Изповеди” Жан-Жак Русо често се обръща към самия себе си.  Прави го, за да подскаже колко дълбоко е наранен от хората и света, а в същото време – да внуши колко е неправилно да бъде нараняван..

обновено на 02.11.16 в 15:01

Великите европейци - Марко Поло

Ходи ли ви се в Китай? Вероятно да, но бихте ли тръгнали натам пеш с идеята, че все някак ще стигнете.  Ще минете невредим през всички царства-господарства, чиито закони и традиции – често странни, а понякога зловещи – не познавате; ще..

публикувано на 26.10.16 в 10:11

Великите европейци - Анри Матис

  Какво си представяте, когато чуете името Анри Матис? Ако във въображението ви изниква тлъст чек, който в аукционна къща „Сотбис” се разменя срещу някаква си картина, почти на прав път сте. Казвам почти, защото картината със сигурност ще бъде..

публикувано на 23.10.16 в 09:20

Великите европейци - Антони Ван Льовенхук

Не искам да богохулствам, но Господ можеше да ни създаде по-съвършени, като ни дари не един, а три чифта очи.  Първият е този, с който и сега виждаме света в нашето, човешкото измерение, проснато между голямото и дребното. С втория би трябвало..

публикувано на 12.10.16 в 10:45