Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България ще поиска 15 нови държавни помощи за земеделието от ЕК

Най-късно до средата на ноември България ще представи пред Европейската комисия 15 нови държавни помощи за одобрение. Това е съобщил зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров по време на семинар "Управление на европейските фондове в земеделието до 2013 г." в Трявна, цитиран от пресцентъра на министерството.

"Искаме да приложим нов активен подход при определяне на държавните помощи. Целта е първоначално да се нотифицират пред ЕК широк кръг от субсидии, които при необходимост и финансова възможност да бъдат използвани през следващите години", е казал зам.-министър Димитров.

Държавни помощи по линия на литър качествено мляко вече няма да се предоставят, защото противоречат на принципите на Общата селскостопанска политика на ЕС. Подпомагането на животновъдите ще бъде по други разрешени от ЕК схеми.

По линия на новите държавни помощи, страната ни ще поиска да подпомага млечния сектор за инвестиции и прилагането на други пазарни механизми, е казал зам.-министърът.

Близо 1.8 млн. лв. са получили над 1300 неактивни млекопроизводители през 2008 г., е съобщил зам.-министър Димитров и е посочил, че тези средства не могат да бъдат възстановени.

Според него това е пример за неефективно използване на държавни средства. Сумата е разпределена между 1400 души от общо 9100, които имат право на млечна квота, сочи проверка на ДФ "Земеделие".

Предвижда се да бъдат осигурени средства за изкупуване от държавата на квоти за около 150 000 тона мляко при средна цена 38-40 стотинки за литър, е съобщил зам.-министър Цветан Димитров. По думите му в България вече три години пазар на квоти не съществува, т.е. държавата сама е принуждавала млекопроизводителите да преминат в сивия сектор.

Мярката, която предстои да се въведе през следващата година, е държавата да изкупува квотите от фермите, които желаят да пренасочат своята производствена дейност в друг сектор. Изкупените квоти ще се предоставят безвъзмездно на фермери, които разширяват своята производствена дейност.

Целта е да се облекчи финансовият натиск върху развиващите се фермери, които в противен случай би трябвало да отделят сериозен финансов ресурс за закупуване на допълнителни квоти. Тази форма на държавна помощ е една от антикризисните мерки за млечния сектор.

С около 80 млн. лева годишно ще бъдат подпомогнати и тютюнопроизводителите, за да се компенсират техните доходи, е съобщил зам.-министър Цветан Димитров. За тютюна ще бъде предложено да се осигурят финансови средства, които да компенсират доходите на производителите, които те са получавали от продажбата на продукцията си за предходен период.

Предвижда се и по Програмата за развитие на селските райони да има приоритетни мерки за подпомагане на фермерите в млечния и тютюневия сектор, които искат да преориентират дейността си, е казал зам.-министърът.

Около 30 млн. лв. държавни субсидии са нужни за преструктуриране на фермите в съответствие с изискванията за хуманно отношение към птиците в яйценосното направление, е информирал зам.-министър Димитров.

Предвидени са държавни помощи и в други сектори, които според наличието на финансов ресурс могат да започнат да се изплащат през втората половина на 2010 г. или в началото на 2011 г.

Имаме добронамереното отношение на Министерство на финансите, че земеделието е приоритет при разпределянето на разходите, е заявил зам.- министър Цветан Димитров и е посочил, че първоначално следва да се нотифицират от ЕК новите държавни помощи.

До момента има одобрени само две държавни субсидии - за подпомагане на развъдните асоциации и за пропаднали площи от неблагоприятни климатични условия. Държавен фонд "Земеделие" изплаща около 50 млн. лв. държавни помощи годишно, е било съобщено по време на семинара.

БТА
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени